Ja kaua ma olen nii lahke. Puškini luuletuse analüüs A.S. «Püstitasin endale mitte kätega tehtud monumendi


Erinevate autorite teoste võrdlev analüüs

9. klassi kirjandustunni stsenaariumiplaan vastavalt V.Ya programmile. Korovina.
Haridus- ja teadustegevuse tehnoloogia
erinevate autorite teoste võrdlevast analüüsist.

Tunni teema: "Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud..."
Erinevate autorite tööde võrdlev analüüs.
Tunni eesmärk: - luua tingimused üliõpilaste teadustegevuseks;
- õpetada ilukirjanduslike tekstide võrdlevat analüüsi;
- arendada kõnetegevuse põhiliike;
– kasvatada patriotismitunnet, kujundada kodanikuteadvust.
Planeeritud
õpitulemus,
kaasa arvatud
UUD moodustumine

Isiklik: parandada indiviidi vaimseid ja moraalseid omadusi; erinevate infoallikate kasutamine kognitiivsete ja kommunikatiivsete probleemide lahendamisel.

Meta-aine: oskus mõista probleemi, püstitada hüpotees, struktureerida materjali, sõnastada järeldusi, iseseisvalt korraldada tegevusi.

Teema: kirjandusteoste seose mõistmine nende kirjutamise ajastuga, neisse kinnistunud ajatute moraalsete väärtuste ja tänapäevase kõla tuvastamine; oskus teost analüüsida, mõista ja sõnastada kirjandusteose teemat, ideed, paatost; luuletuse kompositsiooni määramine, kujundlikud ja väljendusvahendid, kirjandusliku terminoloogia valdamine kirjandusteose analüüsimisel.

Kognitiivne UUD: salvestada teavet mitmel viisil; teostada teadusuuringutes analüüsi ja sünteesi; üldistada, luua analoogiaid.

Kommunikatiivne UUD: kasutada keeleressursse haridusotsingu probleemide lahendamiseks; sõnastada, argumenteerida oma arvamust, arvestada ja kooskõlastada koostöös teiste arvamusi.

Isiklik UUD: enesehinnanguvõime, ühiskonna moraalses ruumis orienteerumine, kodanikutunde teadvustamine, oma positsiooni leidmine kunstiteoste hindamisel.

Regulatiivne UUD: planeerida tegevusi, näidata koostöös kognitiivset initsiatiivi, teostada kontrolli, hinnata tulemusi.

Põhimõisted: teose idee, ood, ajalooline kommentaar, kujundlikud ja väljendusvahendid, kompositsioon, tõlge, transkriptsioon, autori seisukoht.
Interdistsiplinaarsed sidemed: Vene keel, ajalugu, maailma kunstikultuur.
Vahendid: teoste tekstid, õpik, multimeediatehnika

Tunni etapid Moodustati UUD Õpetaja tegevus Õpilaste tegevused
Orgmoment Kognitiivne UUD: töö planeerimine, info kogumine tunni jaoks. Töö sisulise temaatilise raamistiku loomine; õppetegevuse motiveerimine; emotsionaalse komponendi loomine. Teabe tajumine; teade tunni ettevalmistusetapi kohta: koguti infot, koostati raamatute näitus, viidi läbi sotsioloogiline küsitlus, tehti kodutööd.
eesmärkide seadmine
ja motivatsiooni
Reguleeriv: määrake õpetaja abiga kindlaks tegevuse eesmärk, õppige koos õpetajaga õpiprobleemi avastama ja sõnastama. kontroll õpilaste kõnetegevuse üle; vastuste korrigeerimine. Uuringu ettevalmistava etapi hindamine. Kognitiivse eesmärgi sõnastamine;
infootsingu meetodite määratlemine;
uurimistöö suunad; teade õppetunni ettevalmistava etapi kohta:
- kogutud teave;
- koostas raamatunäituse;
- viis läbi küsitluse;
- Kodutöö tehtud.
Teadmiste värskendus Kommunikatiivne: suuline kõne, arvamuse argumenteerimine, järelduste tegemine Rühmatöö reeglite määramine. Horatiusest rääkiva filmi demonstratsioon. Slaidiseanss luuletajatest. Sotsioloogilise küsitluse tulemuste summeerimine, diagrammide ja diagrammide demonstreerimine, sotsioloogilise küsitluse tulemuste põhjal järelduste vormistamine. Sõnastage küsimused, millele nad sooviksid uuringu tulemusena vastuseid saada. Luuletuste peast lugemine.
Põhjuste paljastamine
raskused ja
eesmärkide seadmine
tegevused
(lavastus
õppeülesanne)
Reguleeriv: õppetegevuse eesmärgi saavutamiseks vajalike vahendite otsimine. Kognitiivne: korreleerige objekte ja võrdlusjooni. Õpilaste töö korraldamine rühmades, juhendamine. Ajakontroll. Sõnastage küsimused, millele nad sooviksid uuringu tulemusena vastuseid saada. Töö lauaga. Ülesannete jaotamine rühmades õpilaste endi poolt.
Hoone
projektist väljumine
piinlikkusest
("avastus" laste poolt
uued teadmised)
Kognitiivne: töödelda teavet soovitud tulemuse saavutamiseks, sealhulgas uue toote loomiseks. Reguleeriv: tegevuste rakendamine ühise projekti loomiseks. Juhib tööd, kontrollib võrdlusjoonte valiku loogikat ja otstarbekust. Uurimistöö tulemuste registreerimine tabelisse, sünkviinide loomine. Sõnastage järeldused iga võrdlusrea kohta. Korraldage töö rühmades.
Rakendamine
ehitatud
projekt
Kommunikatiivne: suhtlemine, suuline kõnetegevus. Kognitiivne: viige läbi analüüs, looge süntees, valige võrdlusalused, koostage loogiline arutlusahel. Korraldage õpilaste sõnumeid. Teadliku suvalise kõnelause konstrueerimine suulises vormis; integreerumine eakaaslaste rühma ja produktiivse koostöö loomine teabe otsimisel.
Esmane
konsolideerimine
väliskõnes
Suhtlusvõime: valmisolek teisi kuulata, seisukohtade argumenteerimine. Kognitiivne: oskus korraldada teavet vajalikus vormis, luues analoogiaid ja põhjus-tagajärg seoseid. Enda raskuste korrigeerimine, osalemine töö tulemuse kollektiivses arutelus.
Sõltumatu
Töö
enesetestiga
standardi järgi
Reguleeriv: oma tegevuse tulemuste korreleerimine tunni eesmärgiga, rühma töö edukuse hindamine ja enesehindamine, ebaõnnestumise põhjuste mõistmine. Kommunikatiivne: hindava sõnavara asjakohane kasutamine. Kuvab ekraanil näidistabeli. Võrdleva analüüsi töö hindamine. Uurimistöö kvaliteedi ja taseme hindamine.
Kaasamine
teadmiste süsteemi
ja kordamine
Reguleeriv: järelduste sõnastamine. Suhtlusvõime: võime sõnastada hüpotees edasiseks teaduslikuks uurimistööks. Kodutööde kommenteerimine. Püstitatud eesmärgile vastavuse määra ja tegevuste tulemuste fikseerimine, eesmärkide seadmine järgnevateks tegevusteks.

1. Organisatsioonimoment.

Täna töötame rühmades. Olete ise määratlenud iga rühma liikme funktsioonid. Kodutöö tehtud. Saime töömapi materjalidega tööks.

2. Eesmärkide seadmine ja motivatsioon.
Tunni teema esitlus.
Vaatan filmi Horaciusest.

Mis teeb inimese surematuks? Kangelasteod? Rikkus? Auastmed? Ja milles nägid luuletajad, kunstiinimesed oma surematust?

Üks neist elas esimesel sajandil eKr, osales lahingutes, kuid eelistas pühendada oma elu kirjandusele. Teine võitles ka, oli nii kuberner ja senaator, omas riiklikke autasusid, kuid leidis õnne loomingulisest tegevusest. Ja kolmas polnud ei sõdalane ega poliitik. Ta tundis end kohe luuletajana.

Esimese ja kolmanda vahel on möödunud peaaegu kaks tuhat aastat, kuid eesmärk, millele nad on pühendunud, kustutab sajandite tõkked. Räägime ju luulest, selle igavikulisusest, surematusest.

Kui kaua sa tunni teemat kuulsid?

Miks juba esimeses tunnis teema välja kuulutati?

Kuidas me selleks õppetunniks valmistusime?

Millised on küsitluse tulemused?

KÜSIMUSED SOTSIOLOOGILISE KÜSIMUSE KOHTA

1. Kuidas mõistate sõna "monument" tähendust?

2. Millistele inimestele on meie linna monumente püstitatud?

3. Millised Sudzha arhitektuurilised ehitised kannavad mälestiste nimesid?

4. Kas lähedaste haudadele on vaja mälestussambaid püstitada?

5. Millist monumenti võib nimetada igaveseks?

Arvamusküsitluse tulemuste tutvustamise demonstreerimine. Üks õpilastest kommenteerib küsitluse tulemusi.

Küsitluses osales 26 õpilast 11 klassist. Enamik neist mõistab sõna "monument" tähendust kui skulptuurset ehitist kellegi või mõne sündmuse auks. Nimetatud mälestusmärgid Leninile, Štšepkinile. Arhitektuurimälestisi nimetasid õigesti vaid üksikud vastajad. Kõige rohkem raskusi valmistas viies küsimus. 13 inimest keeldus sellele vastamast, õigesti vastas vaid kaks.

Küsitluse tulemustest näeme, et mäluteema teeb inimestele muret. Iga inimene arvab, et inimelu ei saa olla lõputu. Kuidas hoida oma nime ka pärast surma? Kuidas ja millega täita oma surematut hinge, et see muutuks surematuks mitte ainult kristlikus mõttes?

Mis on eesmärk, mille me tunnis endale seame ja selle poole püüdleme?
(Eesmärk: luuletuste võrdleva analüüsi tulemusena mõista, mida Horatius maailmale paljastas? Mis sundis Lomonossovi ja Deržavini tema poole pöörduma? Miks arendab Puškin ka Vana-Rooma poeedi ideid?)

Olen välja pakkunud viisi eesmärgi saavutamiseks. Oleksite pidanud sellest kodutöö sõnastusest aru saama. Tabeli koostamine ja täitmine on üks teadusliku uurimistöö kujundamise tüüpe ning tänases tunnis täiustame seda universaalset haridustegevust.

3. Teadmiste aktualiseerimine ja tegevusraskuste fikseerimine.

Laud ise on teie ees. Esimesel võrdlusreal on faktivead. Kontrollime esimese rühma kodutööd, pakutud ajalookommentaarist leiame faktivigu.

Teise rühma kodutöö. Ebaselgete sõnade ja väljendite tõlgendamine.

Aufid on jõgi Itaalias Horatsia kodumaal.
Alcea lüüra - Alcea (Alcaea) lüüra. 6. sajand eKr
Delfi loorber- loorber Delphi linnast, Apollo templist.
Lipari luuletused – Vana-Kreeka laulusõnades peeti eeskujuks eoolide hõimu (Sappho ja Alcaeus) luuletusi.
Aquilon on põhjatuul.
Davnus on Horatsia sünnikoha, Apuulia legendaarne kuningas.
Melpomene on tragöödia muusa.
Felitsa on Deržavini oodi kangelanna. Nimi on laenatud Katariina 11. muinasjutust. Ood "Felitsa" on pühendatud Katariinale.
Aleksandria sammas- Aleksander 1 monument Paleeväljakul Napoleoni üle saavutatud võidu auks.

Eelmises tunnis tutvusime tööde tekstidega. Las nad kõlavad täna teie esituses. (Ilmne lugemine peast.)

Õpitud tööde tekstid.

Horatius "Melpomenesse"
(1. sajand eKr)
Lomonosovi tõlge (1747)
Deržavini "Monument" (1795) Puškin
«Püstitasin endale ausamba
imeline…” (1836)
Eksegi monument

Püstitasin endale surematuse märgi
Püramiidide kohal ja tugevam kui vask,
Seda tormist Aquilonit ei saa kustutada,
Ei palju sajandeid ega söövitav antiikaeg.

Ma ei sure sugugi, aga surm lahkub
Minu osa on suurepärane, kui ma oma elu lõpetan.
Ma kasvan igal pool hiilguses
Kuigi suurele Roomale kuulub valgus.

Kus mürisevad Aufidi kiired joad,
Seal, kus Davnus valitses lihtrahva seas,
Mu isamaa ei vaiki,
Et ebaselge perekond ei olnud mulle takistuseks,

Lipariaegsete värsside toomine Itaaliasse
Ja esimene, kes heliseb Alcei lüürat.
Ole uhke õiglaste teenete üle, muusa,
Ja kroonige pea Delphi loorberiga.

Ma püstitasin endale imelise igavese monumendi,
See on raskem kui metall ja kõrgem kui püramiidid,
Ei tema keeristorm ega äike ei murra põgusat,
Ja aeg teda ei muserda.

Nii et! - kõik mina ei sure, vaid suur osa minust,
Põgenedes lagunemise eest, elab ta pärast surma,
Ja mu hiilgus kasvab tuhmumata,
Kui kaua austab universum slaavlasi?

Kuulujutt liigub minu kohta Valgetest vetest mustadele,
Kuhu Ripheanist voolavad Volga, Don, Neeva, Uuralid;
Kõik mäletavad, et lugematute rahvaste seas
Kuidas ma teadmatusest selle poolest tuntuks sain,

Et ma julgesin esimesena naljakas vene silbis
Kuulutage Felitsa voorusi,
Rääkige Jumalast siiralt
Ja rääkige kuningatele naeratades tõtt.

O muusa! Ole uhke lihtsalt teenete üle,
Ja kes teid põlgab, põlgage neid ise;
Rahuliku, kiirustamata käega
Kroonige oma otsaesine surematuse koidikuga.

Ma püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud,
Rahvarada selle juurde ei kasva,
Ta tõusis mässuliste peana kõrgemale
Aleksandria sammas.

Ei, ma kõik ei sure – hing on hellitatud lüüras
Mu tuhk jääb ellu ja lagunemine jookseb minema -
Ja ma olen kuulsusrikas nii kaua kui kuualuses maailmas
Vähemalt üks piit jääb elama.

Kuulujutt minust levib üle kogu suure Venemaa,
Ja iga keel, mis selles on, kutsub mind,
Ja slaavlaste uhke lapselaps ja soomlane ja nüüd metsik
Tungus ja steppide kalmõki sõber.

Ja kaua ma olen inimeste vastu lahke,
Et äratasin lüüraga häid tundeid,
Et oma julmal vanusel ülistasin vabadust
Ja ta kutsus langenuid halastama.

Jumala käsul, oo muusa, ole kuulekas,
Ei karda pahameelt, ei nõua krooni;
Kiitus ja laim võeti vastu ükskõikselt,
Ja ära vaidle lolliga.

Kolmas rühm määras nende tööde võrdlusjooned. Milliseid liine nad meile pakuvad ja miks? Luuletuse idee, kompositsioon, väljendusvahendid, autoripositsioon, kujundid.

4. Raskuse põhjuste väljaselgitamine ja tegevuse eesmärgi seadmine.

Kuidas kavandatud ridu ritta seada? Määratleme nende ridade järjestuse. (Paigutage kaardid tahvlil vertikaalselt soovitud järjekorras.)

Nii hakkame rühmades töötades koostöös tabelit täitma.

5. Projekti ülesehitamine raskustest väljumiseks (uute teadmiste “avastamine”).

Tööjaotus õpilaste endi poolt rühmadesse: juht, sekretär, assistendid.

Rühmad kasutavad kirjandusterminite sõnastikke.

6. Projekti elluviimine.

Uurimistöö tulemuste registreerimine tabelis.

TÖÖDE VÕRDLUSANALÜÜS
VÕRDLUSE OBJEKTID
võrdlusjoon Horatius
(Per. Lomonossov)
"Melpomenesse"
Deržavin
"Monument"
Puškin
«Ma olen monument iseendale
püstitatud, mitte kätega tehtud…”
Loomise kuupäev.
Ajastu lühikirjeldus (tähtsad sündmused riigi elus, valitsejad, luuletaja saatus
Horatius – 1. sajand eKr
Lomonossov -1747
Isa on vabastatud ori. Horatius on Brutuse poolel kodusõjas osaleja. Raamatu "Luuleteadus" autor. Kreeka keelest tõlgitud Alcaeus, Anacreon, Sappho. Tunnustatud Itaalias kirjanduse klassikuna.
18. sajand (1795)
Riigisekretär Katariina II ajal, senaator, kuberner. Ülemnõukogu liige Pauli ajal, justiitsminister Aleksandri juhtimisel. Mitme ordeni kavaler.
19. sajand (1836)
Aleksander Esimese poolt avatud Tsarskoje Selo Lütseumi üks esimesi lõpetajaid. Oma eluajal pälvis ta suure luuletaja au. Vene kirjakeele reformaator. Ta tundis kaastunnet aadlikele, kes mässasid valitsuse vastu (1825)
Žanr Ood (Horace ise nimetas lüüriliseks luuletuseks Ood klassitsismi ajastule. Eeskujuks on võetud ood Horatiusele. Oh jah. Pidulik, lüüriline ja filosoofiline teos
Idee Poeetiline loovus on monument, "surematuse märk". Luule on surematu, see on võimsam kui loodusjõud. Poeetiline looming on surematu, kui see täidetakse Jumala käsul, äratab see häid tundeid.
Koosseis.
1. Sissejuhatus.
2. Põhiosa.
3. Järeldus.
1. Püstitas ebatavalise monumendi (“surematuse märk”).
2. Merits (tõlkes kreeka luule).
3. Pöörduge muusa poole.
(Loorberikroon.)
1. Püstitatud igavene monument.
2. Merits (lihtsilp, tõepärasus).
3. Pöörduge muusa poole. (Ole surematu.)
1. "Mitte kätega tehtud monumendi" püstitamine.
2. Headus, halastus, vabadusearmastus loovuses annavad surematuse.
3. Pöörduge Muusa poole. (Ole kuulekas Jumala käsule.)
Luuletuse keskne pilt
(sünkviinide loomine)
MONUMENT
pikk, tugev
Ma ei sure, ma tõusen üles, ma kasvan, ma helistan, ma toon,
"Ole uhke õiglaste teenete üle, muusa!"
Alcei lüüra.
MONUMENT
imeline, igavene
ei sure, mäletab, julges, räägi, räägi
"Oh muusa! Olge õiglaste teenete üle uhke ... "
Naljakas vene silp ja tõde.
MONUMENT
imeline, püha
Ma ei sure, ülistatuna, kutsutuna, äratatuna, ellu jääma
"Jumala käsul, oo muusa, ole kuulekas..."
"Hing hinnalises lüüras..."
Ekspressiivne tähendab:
- epiteedid;
- metafoorid;
- personifikatsioonid;
-oksümoroon;
Suurepärane, õiglane.
Surm jätab suure osa minust...
Ole uhke õiglaste teenete üle, muusa.
Alcei lüürat helisema.
Imeline, igavene.
Aja lend.
Oh muusa! Olla uhked...
Pole kätega tehtud, mässumeelne, hellitatud, uhke, metsik, lahke, julm.
Kuulujutt läheb mööda.
Jumala käsul, oh muusa, ole kuulekas ..
Sõnavara tunnused Kõrgstiilis sõnad:
omab suures osas Isamaad, surematuse märki.
Kõrgstiilis sõnad:
purustada, laguneda, suurendada, kui kaua, hämarus, uhkeks saada.
Kõrgstiilis sõnad:
püstitatud, mitte kätega tehtud, ülestõusnud, hing, hellitatud, hiilgav, piit, ülistatud, langenud, käsk, kiitus, vastu võetud.
Süntaksi funktsioonid Keerulised struktuurid, käsitsemine. Homogeensete liikmete read,
apellatsioonkaebus.
Homogeensete liikmete read, tiraaž, ettepaneku üksikud liikmed.
Polüliit.
Autori positsioon Oma teenet näeb ta selles, et ta avastas luules midagi uut, tõlkis kreeka värsse.
Uhke Rooma üle.
Imetlege kodumaad, slaavlasi. Ta usub, et loovus annab talle surematuse tema tõepärasuse ja "naljaka vene stiili" tõttu. Olen tõelise kristlasena surematus kindel. "Hing hinnalises lüüras" on kadumatu. Imeline luulemonument – ​​Jumala tahte täitumine.
Suhtumine autoripositsiooni ja selle kunstilisse kehastusse. Põhjustab paljude luuletajate huvi surematuse aksioomina. Ta oli esimene, kes tutvustas luulet kui igavest monumenti. Esmakordselt viidi Horatsia idee "siirdati Venemaa pinnale". Õpetab armastust isamaa vastu. See kõlab kergelt ja ülevalt, paelub, köidab mõtteid ja tundeid.
Poeetilise surematuse seadused on loodud kõigi maakera luuletajate jaoks.
Teose tähendus autori loomingu ja maailmakirjandusprotsessi kontekstis Horatiuse pärand on tekitanud tohutul hulgal imitatsioone. Vene kirjanduses pöördus tema poole 32 luuletajat. Paljudes ülikoolides valdavad nad Horatiuse töö kohaselt ladina keelt. Tekitas Horatiuse oodi esimese venekeelse transkriptsiooni.
"Ta laulis ja kiitis Püha Venemaad. Ta seadis avaliku hüve kõigist maailma õnnistustest kõrgemale ”(K. Ryleev Deržavinist)
Puškini loomingus on poeedi ja luule teema üks juhtivaid teemasid. See luuletus on luuletaja testament ja manifest, see arendab luuletuse "Prohvet" ideed. Selle luuletuse read on nikerdatud Moskva esimese luuletaja monumendi soklile.

7. Esmane konsolideerumine väliskõnes.

Õpilased täidavad igas rühmas tabelit, kommenteerides, tehes kokkuvõtteid, tehes järeldusi iga võrdlusrea kohta.

8. Kaasamine teadmiste ja kordamise süsteemi.

Õpetaja keskendub töö valmistootele, kuid tervitab loomingulist lähenemist ja ebastandardset mõtlemist. Üks ülesannetest sooritatakse sünkviinitehnoloogias, kui õpilased on selleks ette valmistatud. Iga rühm töötab ühe tükiga.

9. Iseseisev töö enesetestiga vastavalt standardile.

Valmis õppetoode (võrdleva analüüsi tabel) on taasesitatud tahvlil. Õpilased võrdlevad oma tegevuse tulemusi ja valimit ning teevad järeldused.

Horatius (Quintus Horace Flaccus) sündis aastal 65 eKr. Lõuna-Itaalias Venusui linnas. Tema isa oli vabastatud ori. Ta sai hariduse Roomas, osales kodusõjas, mis algas pärast Caesari mõrva. Ta juhtis Brutuse armees leegioni.

Pärast lüüasaamist ja amnestiat pühendub ta luulele. Loob poliitilisi luuletusi, satiire, oode, sõnumeid. Ta pidas teoses peamiseks ideoloogiat. Paljude Euroopa ja Venemaa riigimeeste lemmikluuletaja. Ood "Monument" äratas paljude luuletajate tähelepanu. Esimese tõlke ladina keelest Venemaal tegi Lomonosov.

Lomonosov (Horaatius): luuletaja püstitas "surematuse märgi", ei tormine Akvilon ega sajandid ei suuda seda hävitada; postuumne hiilgus kasvab seni, kuni suur Rooma omab maailma. Oma teenet näeb ta selles, et ta tõi Itaaliasse kreeka värsse.Ood tõlgiti 1747. aastal.

Deržavin: püstitas igavese monumendi; hiilgus suureneb, "seni kuni universum austab slaavlasi"; teeneid näeb stiili lihtsuses ja tõepärasuses. Deržavin lõi oma teose Horatiuse teksti põhjal. Luuletus on kirjutatud 1795. aastal. Originaalpealkiri "To the Muse. Horatiuse jäljendus.

Belinsky kirjutas: "Kuigi Deržavin võttis selle suurepärase luuletuse idee Horatiusest, suutis ta seda väljendada nii originaalsel, omapärasel kujul ainult tema jaoks, rakendada seda nii hästi enda jaoks, et selle mõtte au. kuulub talle nagu Horatius.

Puškin kirjutab 1836. aastal luuletuse "Ma püstitasin endale mälestussamba, mis pole kätega tehtud ...". See on ülestunnistus, testament ja poeedi manifest. Epigraaf viitab Horatiuse traditsioonide otsesele jätkule. Luuletaja jaoks on loovuses peamine loovus ise, “head tunded”, vabadus ja “halastus langenute vastu” tõstavad poeedi prohveti ja õpetaja auastmesse. Lõplik stroof on Puškini vaimne programm: kuuletuda tuleb ainult Jumala käsule.

10. Tegevuse peegeldamine (tunni tulemus).

Mida saate öelda meie tänase tunni töö kohta? Mis sulle töö juures meeldis? Milline tunni element oli kõige silmatorkavam? Mida oleks saanud teisiti teha?

Milliseid elu õppetunde oleme õppinud?

Täiendav demomaterjal:

Puškini luuletus Vladimir Jahhontovi esituses (videolõik).



Kodutöö on loodud selleks, et saaksid uuesti luuletuste teksti juurde tagasi pöörduda. Pakun valida kolme ülesande vahel. Igaüks teist otsustab ise, mis on luuleridade edasiseks mõtisklemiseks huvitavam.

Kodutöö.

1. Leia kirjaviga Horatiuse luuletuse tekstist (tlk Lomonosov). Kuidas see kirjaviga luuletuse tähendust muudab?

2. Analüüsida keskkooli 8. klassi kirjandusõpiku artiklit, toimetanud A.G. Aleksin (1986), pühendatud A.S. luuletusele. Puškin. Milliste artikli autori järeldustega te ei nõustu ja miks?

3. Paljud vene luuletajad pöördusid Horatiuse oodi poole (üle 30). Miks äratasid Vana-Rooma poeedi ideed paljudes lugejates ja kirjanike seas sellist huvi?

Valige üks ülesannetest ja täitke see kirjalikult.

Klassid hinnatakse rühmade kaupa. Õpetaja pakub nii oma hindamiskriteeriume kui ka punkte, kasutades õpilaste töö vaatluste tabelit.

Võrdle värss Monument Puškinile, Deržavinile, Horatiusele

SALMS PUHKIN
Ma püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud,
Rahvarada selle juurde ei kasva,
Ta tõusis mässuliste peana kõrgemale
Aleksandria sammas.

Ei, ma kõik ei sure – hing on hellitatud lüüras
Mu tuhk jääb ellu ja lagunemine jookseb minema -
Ja ma olen kuulsusrikas nii kaua kui kuualuses maailmas
Vähemalt üks piit jääb elama.

Kuulujutt minust levib üle kogu suure Venemaa,
Ja iga keel, mis selles on, kutsub mind,
Ja slaavlaste uhke lapselaps ja soomlane ja nüüd metsik
Tungus ja steppide kalmõki sõber.

Ja kaua ma olen inimeste vastu lahke,
Et äratasin lüüraga häid tundeid,
Et oma julmal ajastul ülistasin Vabadust
Ja ta kutsus langenuid halastama.

Jumala käsul, oo muusa, ole kuulekas,
Ei karda pahameelt, ei nõua krooni,
Kiitus ja laim võeti vastu ükskõikselt
Ja ära vaidle lolliga.

SALM DERŽAVIN

1 Monument
Ma püstitasin endale imelise igavese monumendi,
See on kõvam kui metall ja kõrgem kui püramiidid;
Ei tema keeristorm ega äike ei murra põgusat,
Ja aeg teda ei muserda.
Nii et! - kõik mina ei sure, vaid suur osa minust,
Põgenedes lagunemise eest, elab ta pärast surma,
Ja mu hiilgus kasvab tuhmumata,
Kui kaua austab universum slaavlasi?
Kuulujutt liigub minu kohta Valgetest vetest mustadele,
Kuhu Ripheanist voolavad Volga, Don, Neeva, Uuralid;
Kõik mäletavad, et lugematute rahvaste seas
Kuidas ma teadmatusest selle poolest tuntuks sain,
Et ma julgesin esimesena naljakas vene silbis
Kuulutage Felitsa voorusi,
Südame lihtsuses rääkida Jumalast
Ja rääkige kuningatele naeratades tõtt.
Oh muusa! ole uhke teenete üle,
Ja kes teid põlgab, põlgage neid ise;
Rahuliku, kiirustamata käega
Kroonige oma otsaesine surematuse koidikuga.

SALM HORATIO

Ma püstitasin ausamba, mis on igavesem kui tahke vask
Ja kuninglikud hooned püramiidide kohal;
See pole söövitav vihm ega südaöö Aquilon,
Mitte ükski lugematute aastate jada ei hävita.

Ei, ma kõik ei sure ja elu on parem
Ma väldin matuseid ja oma kuulsusrikast krooni
Kõik on roheline kuni Kapitooliumini
Ülempreester kõnnib vaikiva neiuga.

Ja nad ütlevad, et ta sündis, kus Aufid on jutukas
Jookseb kiiresti, kus veetute maade vahel
Kaua aega tagasi troonilt mõistsid töökad inimesed kohut,
Millise hiilguse valisin ma tühjast

Loomise ajalugu. Luuletus "Ma püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud ..." on kirjutatud 21. augustil 1836, see tähendab veidi enne Puškini surma. Selles võtab ta kokku oma poeetilise tegevuse, tuginedes mitte ainult vene, vaid ka maailmakirjanduse traditsioonidele. Otsene mudel, millest Puškin tõrjus, oli suurt kuulsust kogunud Deržavini luuletus "Monument" (1795). Samas ei võrdle Puškin mitte ainult ennast ja oma luulet suure eelkäijaga, vaid toob esile ka tema loomingule iseloomulikud jooned.

žanr ja kompositsioon. Žanritunnuste järgi on Puškini luuletus ood, kuid see on selle žanri eriline sort. Ta jõudis vene kirjandusse kui antiikajast pärit üleeuroopalise traditsioonina. Pole ime, et Puškin võttis luuletuse epigraafina read Vana-Rooma poeedi Horatiuse luuletusest "Melpomenele": Exegi monumentum - "Ma püstitasin monumendi". Horatius on "Satiiri" ja mitmete tema nime ülistavate luuletuste autor. Sõnumi "Melpomenesse" lõi ta oma karjääri lõpus. Melpomene on Vana-Kreeka mütoloogias üks üheksast muusast, tragöödia patroness, teatri sümbol. Selles sõnumis hindab Horatius oma teeneid luules .. Hiljem sai selliste luuletuste loomine omamoodi poeetilise "monumendi" žanris stabiilseks kirjanduslikuks traditsiooniks. Selle tõi vene kirjandusse Lomonosov, kes oli esimene tõlkida Horatiuse sõnum. Seejärel tegi G.R. luuletuse tasuta tõlke koos hinnanguga tema teenete kohta luules. Deržavin, nimetades seda "monumendiks". Just selles määrati kindlaks selliste poeetiliste "monumentide" peamised žanrijooned. Lõpuks kujunes see žanrivariant Puškini "Monumendis".

Deržavinit järgides jagab Puškin oma luuletuse viieks stroofiks, kasutades värsi sarnast vormi ja suurust. Sarnaselt Deržavini omale on ka Puškini luuletus kirjutatud neljahäälsetena, kuid veidi muudetud meetriga. Esimeses kolmes reas, nagu Deržavin, kasutab Puškin traditsioonilist. oodiline suurus on 6-jala jaambik (Aleksandri värss), kuid viimane rida on kirjutatud 4-jalase jaambiga, mis muudab selle lööksõnaliseks ja paneb sellele semantilise rõhu.

Peamised teemad ja ideed. Puškini luuletus on. luule hümn. Selle peateemaks on tõelise luule ülistamine ja luuletaja kõrge ametikoha kinnitamine ühiskonnaelus. Selles tegutseb Puškin Lomonossovi ja Deržavini traditsioonide pärijana. Kuid samal ajal, vaatamata väliste vormide sarnasusele Deržavini luuletusega, mõtles Puškin suuresti püstitatud probleemid ümber ja esitas oma idee loovuse tähendusest ja selle hindamisest. Luuletaja ja lugeja suhte teemat paljastades toob Puškin välja, et tema luule on enamasti suunatud laiale publikule. Seda on näha." juba esimestest ridadest. ". "Rahvarada selle juurde ei kasva," ütleb ta oma kirjandusliku "monumendi" kohta. Puškin toob siin sisse vabaduse temaatika, mis on "ristlik". oma teoses, märkides, et tema "monumenti" iseloomustab vabadusearmastus: "Ta tõusis Aleksandria tõrksa samba pea kohal."

Kõikide selliseid luuletusi loonud poeetide teine ​​stroof kinnitab luule surematust, mis võimaldab autoril oma järeltulijate mälestuses edasi elada: „Ei, kõik mina ei sure – hing hinnalises lüüras / Minu tuhk jääb ellu ja põgeneb lagunemise eest. Kuid erinevalt Deržavinist rõhutab Puškin, kes koges oma elu viimastel aastatel rahvahulga vääritimõistmist ja tõrjumist, et tema luule leiab laiemat vastukaja temale vaimselt lähedaste inimeste, loojate südames ja see pole ainult kodumaisest kirjandusest, "Ja kogu maailma poeetidest: "Ja ma olen hiilgav, nii kaua kui alammaailmas / Vähemalt üks piit elab."

Kolmas stroof, nagu Deržavini oma, on pühendatud luulehuvi tekkimisele kõige laiemate inimeste hulgas, kes sellega varem ei olnud tuttavad, ja laialdasele postuumsele kuulsusele:

Kuulujutt minust levib üle kogu suure Venemaa,
Ja see allee helistab mulle. keel,
Ja slaavlaste uhke lapselaps ja soomlane ja nüüd metsik
Tungus ja steppide kalmõki sõber.

Neljas stroof kannab peamist semantilist koormust. Nimelt määratleb poeet selles peamise, mis moodustab tema loomingu olemuse ja millele ta võib loota poeetilist surematust:

Ja kaua ma olen inimeste vastu lahke,
Et äratasin lüüraga häid tundeid,
Et oma julmal vanusel ülistasin vabadust
Ja ta kutsus langenuid halastama.

Nendes ridades juhib Puškin lugeja tähelepanu oma teoste inimlikkusele, humanismile, pöördudes tagasi hilisloomingu kõige olulisema probleemi juurde. Luuletaja seisukohalt on tema esteetilistest omadustest olulisemad “head tunded”, mida kunst lugejas äratab. 19. sajandi teise poole kirjanduse jaoks saab see probleem demokraatliku kriitika ja nn puhta kunsti esindajate vahel ägedate arutelude objektiks. Kuid Puškini jaoks on harmoonilise lahenduse võimalus ilmne: selle stroofi kaks viimast rida viivad meid tagasi vabaduse teema juurde, kuid seda mõistetakse läbi halastuse idee prisma. On märkimisväärne, et esialgses versioonis kirjutas Puškin sõnade "minu julmal ajastul" asemel "Radištšovi järgi". Mitte ainult tsensuurikaalutlustel keeldus luuletaja sellisest otsesest osutamisest vabadusarmastuse poliitilisele tähendusele. „Kapteni tütre“ autori jaoks, kus halastuse ja halastuse probleem oli väga teravalt püstitatud, oli olulisem headuse ja õigluse idee kinnitamine nende kõrgeimas, kristlikus arusaamas.

Viimane stroof on traditsiooniline üleskutse muusale "monumentide" luuletuste järele:

Jumala käsul, oo muusa, ole kuulekas,
Ei karda pahameelt, ei nõua krooni,
Kiitus ja laim võeti vastu ükskõikselt
Ja ära vaidle lolliga.

Puškinis on need read täidetud erilise tähendusega: need toovad meid tagasi kavaluuletuses "Prohvet" väljendatud ideede juurde. Nende põhiidee on see, et luuletaja loob kõrgeima tahte järgi ja seetõttu vastutab ta oma kunsti eest mitte inimeste ees, kes seda sageli ei suuda mõista, vaid Jumala ees. Sellised ideed olid iseloomulikud Puškini hilisele loomingule ja kõlasid luuletustes "Poeet", "Poeedile", "Poeet ja rahvas". Nendes kerkib eriti teravalt esile poeedi ja ühiskonna probleem ning kinnitatakse kunstniku põhimõttelist sõltumatust avalikkuse arvamustest. Puškini "Monumendis" omandab see idee kõige mahukama sõnastuse, mis loob harmoonilise lõpu mõtisklustele poeetilisest hiilgusest ja surmast ülesaamisest jumalikult inspireeritud kunsti kaudu.

Kunstiline originaalsus. Teema olulisus ja luuletuse kõrge paatos määrasid selle üldise kõla erilise pidulikkuse. Aeglase, majesteetliku rütmi loob mitte ainult odimeeter (jambik koos pürrhiga), vaid ka anafora laialdane kasutamine (“Ja ma saan kuulsusrikas ...”, “Ja ta kutsub mind ...”, "Ja slaavlaste uhke lapselaps ... ", "Ja kaua ma olen selle vastu lahke ...", "Ja armu langenutele .."), ümberpööramine ("Ta tõusis kõrgemale kui pea tõrksa Aleksandria samba kohta), süntaktiline paralleelsus ja homogeensete liikmete read (“Ja slaavlaste uhke lapselaps ja soomlane ning nüüd metsik tungus ...”). Kõrgstiili loomisele aitab kaasa ka leksikaalsete vahendite valik. Luuletaja kasutab kõrgeid epiteete (mitte kätega tehtud monument, mässumeelne pea, hellitatud lüüra, alamkuumaailmas slaavlaste uhke pojapoeg), suurt hulka slavisme (püstitatud, pea, piit, kuni). Luuletuse ühes olulisemas kunstilises pildis kasutatakse metonüümiat - "Et ma äratasin lüüraga häid tundeid ...". Üldiselt loovad kõik kunstilised vahendid luulele pühaliku hümni.

Töö väärtus. Lomonossovi ja Deržavini traditsioone jätkav Puškini "Monument" on vene kirjanduses erilisel kohal. Ta mitte ainult ei võtnud kokku Puškini loomingut, vaid märkis ära ka selle verstaposti, poeetilise kunsti kõrgpunkti, mis oli teejuhiks kõigile järgnevatele vene poeetide põlvkondadele. Mitte kõik neist ei järginud rangelt "monumendi" poeemi žanritraditsiooni, näiteks A.A. Fet, kuid iga kord, kui vene poeet käsitleb kunsti probleemi, selle eesmärki ja oma saavutuste hindamist, meenutab ta Puškini sõnu: "Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud,.,", püüdes jõuda lähemale selle kättesaamatule. kõrgus.

A. S. Puškini looming tema elu viimastel aastatel on äärmiselt mitmekesine: kunstiline ja ajalooline proosa, poeetilised teosed erinevatel teemadel. Tema viimaste teoste hulka kuulub luuletus "Ma püstitasin endale mälestussamba, mis pole kätega tehtud".

"Monumendi" eellugu ja kaasaegsete taju

Teooriad luuletuse "Püstitasin endale ausamba" kirjutamise ajaloo kohta on veidi kahemõttelised.

Puškin koostas selle vastuseks luuletusele "Kaks Aleksandrit", mille kirjutas lütseumiaastatel tema sõber Delvig. Seda loomise eellugu nimetas kirjandusloolane, puškinist Vladislav Felitsianovitš Khodasevitš.

Teised Puškini kirjanduskriitikud tuvastavad veel mitu teooriat, mis mõjutavad luuletuse "Ma püstitasin mälestusmärgi, mis pole kätega tehtud" kirjutamise päritolu.

Puškin jäljendas varem eksisteerinud kirjanike teoseid: G. Deržavin, A. Vostokov, M. Lomonossov, V. Kapnist.

Teine teooria pärineb Vana-Roomast ja mõjutab oodi Exegi monumentumi autori Horatiuse loometeed.

Kaasaegsed ja järeltulijad tajusid luuletust kahemõtteliselt.

Usk oma teoste peatsesse äratundmisse, tulevase armastuse teadvustamine ja järeltulijate tunnustus – luuletuses tõstatatud teemasid tajusid luuletaja kaasaegsed külmalt. Kuna isiklike kirjanduslike annete enesekiitmist kõrgelt ei peetud. Nimelt oli see nende arvates see, mida Puškin oma teoses tegi.

“Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud” – seda tajusid autori loomingu austajad kui hümni luulele ja lootust vaimse võidukäigule füüsilise üle.

"Monument" ja luuletaja saatus

Teose mustand leiti pärast luuletaja surma paberikuhjast. aitas luulet ilmuda dramaturgi postuumselt kogutud teostes (1841).

Puškin kirjutas “Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud” sõna otseses mõttes viis kuud enne tema surma põhjustanud saatuslikku duelli: luuletus on dateeritud 21. augustil 1836. Teosest sai saatuslik ennustus lähenevast surmast.

Uusaastaballil luges Aleksander Sergejevitš isiklikult oma "Monumenti".

Puškin kirjutas luuletuse, mõtiskledes luuletaja saatuse üle inimajaloo prismas, enda jaoks rasketel aastatel: kriitikud haarasid tema vastu relvad, tsaariaegne tsensuur oli äge ja keelas enamiku teoseid trükkida, ilmalik ühiskond arutas kõmu teemal. tema ja ta naine ning pereelu purunes. Võib-olla mõjutas just see õhkkond sügavat pilku, mis võimaldas objektiivselt hinnata dramaturgi isiklikku loomingulist panust kirjandusse.

Eneseiroonia ja epigramm?

Aleksander Sergejevitši lähedaste inimeste seas oli arvamus, et teos oli täis eneseiroonia noote. Nad nimetasid "Monumenti" epigrammiks, mille objektiks oli Puškin ise.

Seda teooriat kinnitab luuletuse suund: see on adresseeritud poeedile, kelle loomingut hõimukaaslaste seas ei austata, kuigi see oleks pidanud äratama neis imetlust.

Memuarist pidas kinni luuletuse "Püstitasin endale ausamba" "iroonilisuse" teooriast. Puškin ja Vjazemski olid sõbrad, nii et kirjanduskriitik nõudis, et fännid lugesid teost valesti. Ta nentis, et see ei puuduta vaimset ja kirjanduslikku pärandit, vaid ühiskonna tunnustamist iseendale. On ju teada, et kaasaegsed, kelle ringkondades luuletaja keerles, ei meeldinud talle kui inimesele avalikult. Kuid samal ajal tunnistasid nad Puškini suurt loomingulist potentsiaali.

“Püstitasin endale mitte kätega ausamba” oli ka “müstiline” pool.

Surma ennetamine

"Müstilise" versiooni pooldajad olid seisukohal, et luuletus on ennustus poeedi eelseisvast surmast, millest ta teadis ette. Lähtudes sellest seisukohast ja heites kõrvale Vjazemski versiooni teose irooniast, võib öelda, et "Monumendist" sai Puškini vaimne testament.

Prohvetlik nägemus ei mõjutanud mitte ainult poeedi elu, vaid ka tema loomingut. Prosaist ja näitekirjanik teadis, et järeltulevad põlved ei hakka teda mitte ainult kiitma ja austama, vaid peavad teda jäljendamisväärseks.

Samuti on legend, et Aleksander Sergejevitš teadis juba ammu enne oma traagilist tulemust, mis päeval ja millisel kellaajal teda surm ootab. Seal öeldakse, et ennustaja ennustas silmapaistva blondiini surma läbi.

Aimates lähenevat surma ja soovides oma elu kokkuvõtet teha, pöördus Puškin enda jaoks kõige kättesaadavama allika – pastaka – poole ja kirjutas "Monumendi".

Puškin. Luuletus "Ma püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud." Lühianalüüs

Aleksander Sergejevitšit ennast võib julgelt nimetada lüüriliseks kangelaseks. Süžee on autori saatus, vaadeldes inimajaloo kontekstis, aga ka sellele järgnev panus kirjandusse.

Luuletaja imestab, milline koht on tal siin maailmas, milline on tal suhe ühiskonna ja lugejatega. Ta loodab, et loomingulistele otsingutele ja impulssidele raisatud elu ei olnud asjata ning tuleb järglastele kasuks. Ta loodab, et pärast surma mäletavad nad teda: "Ei, ma ei sure kõik."

Luuletus tõstatab ka poeedi ja luule, poeetilise kuulsuse ja poeetilise pärandi probleemi. Puškin kirjutab, et luuletaja saab surmast üle tänu oma loomingulisele pärandile ja järeltulijate tunnustusele.

"Monumendi" iga rida on läbi imbunud uhkusest selle üle, et poeedi luule oli vaba ja ülimalt moraalne: "Ma ülistasin vabadust Ja kutsusin armule langenute peale."

Luuletus epigraafiga Exegi monumentum (rajal "Ma püstitasin monumendi") on ühelt poolt täidetud eredate ja rõõmsate värvidega, kehastades kunsti igavest elu, kuid teisest küljest on see natuke sünge ja kurb, sest see on poeedi luigelaul, mille tulemuseks oli Puškin ise.

"Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud." Kunstiline lugemine

Helirütmi järgi võib luuletust nimetada aeglaseks, just see aeglus annab talle majesteetliku rütmi. See efekt saavutati tänu salmi ühele suurusele (jambik koos trohheega), mis sobib ideaalselt nelikvärsside jaoks (nelihäälsed), naiselike ja mehelike riimide vaheldumise kaudu.

Mitmed aitasid kaasa ka teoses soodsa õhkkonna loomisele. Nende hulgas on: anafora (joonte ühekordne osutamine), inversioon (vastupidine sõnajärjestus), homogeensete liikmete jada.

Teose majesteetlik toon saavutati tänu epiteetidele: “monument, mis pole kätega tehtud”, metafoorid: “mu hing elab üle tuha ja põgeneb lagunemise eest”, personifikatsioonid: “muusa ... võttis vastu kiituse ja laimu ükskõiksusega ja ärge vaidlege lollile vastu", metonüümia: "kuulujutt minu kohta levib üle kogu Venemaa." Leksikaalsed vahendid hõlmavad slaavi sõnade sagedast kasutamist (kui kaua, piit, pea, püstitatud).

Luuletuse kunstilise, leksikaalse rikkuse põhjal on loogiline järeldada, et nagu Aleksander Sergejevitš ennustas, lõi ta oma teosega järglastele "monumendi, mis pole kätega tehtud". Puškin jääb elama tänu kirjalikele teostele.

Luuletus “Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud” on ebatavalise, isegi traagilise looga. Tema mustand avastati pärast kirjaniku surma ja anti Žukovskile ülevaatamiseks. Ta toimetas originaali hoolikalt ja luuletus ilmus postuumselt. Üsna kurb on lugeda Puškini Aleksandr Sergejevitši salmi “Püstitasin endale mitte kätega tehtud monumendi” - luuletaja, justkui aimates lävele lähenevat surma, kiirustab looma teost, millest saab tema loominguline testament. Ükskõik millises klassis seda loomingut uuritakse, suudab see jätta sügava mulje.

Luuletuse peateemaks pole sugugi enesekiitus, nagu arvasid luuletaja halvustajad, vaid mõtisklused luule rollist avalikus elus. Pole vahet, kas inimene otsustab selle alla laadida või veebist lugeda, Puškini sõnum on talle üsna selge: poeetiline sõna ei sure, isegi kui looja sureb. Jäädes tema isiksuse jäljeks, läbib see sajandeid, kannab end lipukirjana erinevatele rahvastele. See on õppetund armastusest vabaduse, kodumaa ja inimeste vastu, mida tuleb õpetada igas vanuses.

Puškini luuletuse “Püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud” tekst on täis inspiratsiooni ja imetlust, selles on palju õrnust ja isegi kurbust, mis nii või teisiti ridade vahele libiseb, on täielikult kaetud. tõdemus sellest, et poeedi hing on surematu. Seda hoiavad inimesed ise, kes pole kirjanduse suhtes ükskõiksed.

Exegi monumentum.*

Ma püstitasin endale ausamba, mis pole kätega tehtud,
Rahvarada selle juurde ei kasva,
Ta tõusis mässuliste peana kõrgemale
Aleksandria sammas.**

Ei, ma kõik ei sure – hing on hellitatud lüüras
Mu tuhk jääb ellu ja lagunemine jookseb minema -
Ja ma olen kuulsusrikas nii kaua kui kuualuses maailmas
Vähemalt üks piit jääb elama.

Kuulujutt minust levib üle kogu suure Venemaa,
Ja iga keel, mis selles on, kutsub mind,
Ja slaavlaste uhke lapselaps ja soomlane ja nüüd metsik
Tungus ja steppide kalmõki sõber.

Ja kaua ma olen inimeste vastu lahke,
Et äratasin lüüraga häid tundeid,
Et oma julmal vanusel ülistasin vabadust
Ja ta kutsus langenuid halastama.

Jumala käsul, oo muusa, ole kuulekas,
Ei karda pahameelt, ei nõua krooni;
Kiitus ja laim võeti vastu ükskõikselt
Ja ära vaidle lolliga.
____________________________
* “Püstitasin ausamba” (lat.). Epigraaf on võetud teostest
Horatius, kuulus Rooma poeet (65-8 eKr).