הדרכה מוכנה לילדים עם מוגבלויות. הדרכה להורים "ילד מיוחד". תרגיל "צייר את עצמך בעתיד"

הרפובליקה של מרי אל, יושקר-אולה RSU המרכז הרפובליקני לסיוע חברתי ופסיכולוגי לאוכלוסייה
מ.א. אפימובה

אזרחים מובטלים רבים, לאחר שאיבדו את מקום עבודתם, חווים בתחילה תחושה של אובדן הערכה עצמית, בלבול מוחלט ומצב של הלם. הם לא מקבלים את המצב הנוכחי, תוהים: "למה זה קרה לי?".
חייו של נכה מובטל משנים את מסלולם הרגיל, יש הרבה זמן פנוי והרבה דאגות קטנות. התקשורת המופחתת באופן דרסטי גורמת לכל שיחה לדאוג ולחשוב מחדש, לחפש משמעות סודית בכל מילה שנאמרת. העיסוק המתמיד במטלות הבית אינו נותן מזון לנפש וללב.
אבל, והכי חשוב, אדם מפסיק להאמין בכוחו שלו, מטיל ספק בכך שהוא באמת עדיין מסוגל למשהו ויכול לעשות משהו.
מטרת האימון:
- סיוע לצמיחה אישית של משתתפי ההדרכה;
- יישום תמיכה פסיכולוגית במצב מלחיץ הקשור לאובדן מקום עבודה.
משימות:
1. לתרום להערכה העצמית של המשתתפים;
2. להגביר את החיפוש אחר מצבי משאבים של מובטלים;
3. הגדירו את המשתתפים לגישה חיובית לחיים;
4. ליצור מצב רוח רגשי חיובי בקבוצה;
5. להגביר את יכולת ההסתגלות של המשתתפים לחיי היומיום;
6. לתרום להפחתת עייפות, מצבים רגשיים שליליים וביטוייהם הקשורים לעבודתם ולחייהם של מובטלים עם מוגבלות.
משך השיעור הוא שעתיים.
ציוד מתודי:
- תגים (בהתאם למספר המשתתפים);
- טושים, צבעים, עטים, עפרונות;
- נייר A4;
- טפף טבלה;
- נייר צבעוני;
- רשמקול;
- דיסק עם מוזיקה להרגעה.
התקדמות השיעור:
1. כללים לעבודה בקבוצה:
- כנות (כל משתתף אומר מה שהוא חושב, חווה, ולא מה שאחרים רוצים);
- שקילות (כל המשתתפים שווים, רגשותיהם חשובים לכולם);
- "אני" (מדברים מהגוף הראשון - "אני חושב...", "אני מרגיש");
- "עצור" (אם אינך רוצה להשתתף בתרגיל או לדבר על רגשותיך, המשתתף עשוי לסרב, אך אין לנצל כלל זה לרעה!);
- פעילות (הצלחת המפגש תלויה בפעילות של כולם);
- נדיבות (רק הערכות חיוביות ניתנות, רצוי לעשות בלי תוכחות "אתה ...", "אתה ...");
- האזנה לאחר (כבד את הדובר, אל תפריע);
- חיסיון (רק מה שקורה "כאן ועכשיו" נתון לדיון, שום דבר לא יוצא מהדלת לגבי רגשות אחרים).
2. היכרות.
כרטיסי ביקור:
א) שם, לידו כתוב 1-אך איכותו החיובית; על הגב - 1-אבל איכות שלילית.
ב) לדון (במעגל לפי הסדר), מסגרת מחדש: לתרגם משלילי לאיכות חיובית, כל הקבוצה עוזרת.
3. תרגיל "סיים את המשפט:" מוטו החיים שלי..."
(הביטוי מסתיים באמירה, צמד המילים משיר, ציטוט, שיר). התחלפו במעגל.
4. מלאו את הטפסים:

1. אני רוצה ויש לי 2. אני רוצה, אבל אין לי
3. אני לא רוצה, אבל יש לי 4. אני לא רוצה ואין לי

דִיוּן:
1- לקרוא, לתת מחיאות כפיים לקורא;
2- לערוך (לדבר) תכנית פעולה ליישום התכנית;
3- המשיכו את המשפט: "אבל יש לי...",
4- קריאת הפסקה במילים: "אני מאוד שמח (א) ש...".
5. תרגיל בהשתקפות, החיפוש אחר משמעות.
משל "חולצתו של איש שמח"
הח'ליף שכב קרוב למוות, קבור בכריות המשי שלו. החכים, רופאי ארצו, עמדו סביבו, וכולם הסכימו שרק דבר אחד יכול להציל את הח'ליפה - חולצה של איש שמח, שצריך לשים מתחת לראשו של הח'ליף. שליחים, כמו נחיל דבורים, התפזרו לכל עבר וחיפשו אדם שמח בכל עיר, אבל לכל מי ששאלו על אושר היו רק דאגות ויגון. לבסוף, השליחים, שכבר כמעט איבדו תקווה, פגשו רועה צאן ששר בשמחה, רועה את עדרו. "האם אתה שמח?" שאלו אותו. "אני לא מכיר מישהו יותר מאושר ממני", ענה הרועה בצחוק.
"אז תן לנו את החולצה שלך!" – קראו השליחים. "אין לי את זה," אמר הרועה. הידיעה המוזרה הזו שלאדם המאושר היחיד שהשליחים פגשו לא הייתה חולצה גרמה לח'ליף לחשוב לעומק. במשך שלושה ימים ושלושה לילות הוא לא נתן לאיש להיכנס. וביום הרביעי ציווה לחלק לעם את כריות המשי שלו, אבנים יקרות, וכפי שמספרת האגדה, הח'ליף מאותו היום חזר להיות בריא ושמח.
6. ציור "אני באסוציאציה" (למוזיקה).
דִיוּן:
- הצלחת להביע את כוונותיך בציור?
למה בחרת דווקא בתמונה הזו?
אילו רגשות חווית בזמן הציור?
7. דיון. דרכים לוויסות עצמי.
-מֶדִיטָצִיָה
-נְשִׁימָה
- פעילות גופנית - שינוי עמדות חיוניות.
8. מדיטציית הבית הכחול
תעצום את העיניים. הרגישו את התמיכה תחתכם.
שימו לב לנשימה שלכם, צפו כיצד אתם שואפים ונושפים.
תן לדמיון שלך לראות את הצבע האדום העשיר. זה יכול להיות פרח או חפץ.
דמיינו לעצמכם צבע כתום, צבע כתום עז - זה יכול להיות כתום או משהו כזה. כעת אתה מדמיין צהוב בהיר כמו השמש.
צבע ירוק - ירוק כמו ירוקים צעירים.
כחול זה כחול שמיים.
צבע כחול.
כאן רואים בית כחול, עם גג כחול, חלונות כחולים, דלתות כחולות, הולכים למרפסת הכחולה, פותחים את הדלת הכחולה, נכנסים פנימה ורואים שגם הכל בפנים כחול. הסתובב בבית, בדוק אותו.
ועכשיו אתה מגיע לנישה הסגולה, יש מיטה סגולה, נשכב עליה וענה על השאלות הבאות:
מי אני?
למה באתי לעולם הזה?
בשביל מה אני חי?
מה אני נותן לעולם הזה או מוכן לתת?
מה העולם נותן לי?
שמע את התשובה לשאלות אלו.
לאחר שקיבלת תשובות לשאלות, קמת מהמיטה והמשכת הלאה. אתה מתקרב לדלת הצהובה, פותח אותה ורואה כיסא עומד באמצע החדר. אתה בא ויושב בו, איך זה? מרגיש את זה.
בקיר הנגדי יש חלון גדול, ענק לכל הקיר, הביטו דרכו ושם תראו את "מקום המנוחה".
מה זה? איזה צבע? איזה צורה? הביטו בו, הרגישו את הצבעים, הריחות של מקום המנוחה, שמע את הקולות. הישאר שם (השהה דקה אחת).
עכשיו אנחנו חוזרים לחדר ועל הקיר השני רואים מסך שעליו הסרט גולל. זה סרט על החיים שלך. תסתכל עליו. מה השגת, לאילו יעדים הגעת?
קפוץ לתוך הסרט. אתה אוהב את זה שם? אם אתה לא אוהב את זה, קפוץ אחורה.
כתוב מחדש את התסריט, שנה אותו. (השהה דקה אחת).
עכשיו תחזור לחדר. צא מהסרט שלך, אתה יכול לצפות בו מתי שתרצה.
ועכשיו אתה יוצא מהחדר ונכנס לחדר אחר. יש בו הכל בשבילך להיות פסל. תישאר כאן, תעבוד. פסל את עצמך. אתה מתחיל לפסל את התמונה שלך. מה זה החומר הזה? איך הפסל? מטלטלין או לא? מה הצליח במיוחד ומה לא? תסתכל על הפנים שלך! מרגיש את זה. הנה הפסל המוגמר שלך. עד כמה הצלחת? תדליק, זה לא משנה, אם משהו לא הסתדר, אתה יכול לבוא ולעשות מחדש או לסיים.
אז אתה עוזב את החדר הזה. ללכת לאורך המסדרון הכחול, לפתוח את הדלת הכחולה, לראות את השמים הכחולים הבוהקים, ללכת לאורך הדשא הירוק, השמש הצהובה והבוהקת זורחת.
תאר לעצמך כתום.
צבע אדום בוהק.
אתה כאן ועכשיו.
9. תרגיל "מסגרות דרכן אנו מסתכלים על העולם".
מטרה: לעזור לאדם להשוות את השקפותיו על העולם עם השקפות אחרות (הפוכות); לעזור לאדם להבין כיצד השקפותיו על העולם משפיעות על תפיסת החיים באופן כללי; להביא אדם לרעיון האפשרות של בחירה מודעת ביחסו לחיים; לחזק את האמונה באפשרות של מערכות יחסים פרודוקטיביות עם אנשים.
ציוד הכרחי:
לפסיכולוג: שתי מסגרות קרטון גדולות, וגיליונות נייר גדולים בצבעים שונים, שני צילומים גדולים (עצוב ועליז).
על אחת הפריימים נכתבות מראש אמירות פסימיות, על השניה - אופטימיות.
פסיכולוג: (פונים למשתתפים). הנה שתי תמונות נהדרות. אני אראה לך את התמונות האלה על רקע גיליונות נייר בצבעים שונים כדי שתוכל לקבוע כיצד צבע המסגרת משפיע על מצב הרוח שלך.
כשאנחנו מסתכלים על העולם, אנחנו משתמשים גם במסגרות מרובות צבעים, רק שהמחשבות שלנו הופכות למסגרות כאלה. לפעמים אנחנו מסתכלים על העולם דרך מסגרת של מחשבות שחורות (מציג מסגרת עם ביטויים פסימיים ומזמין אותנו להיזכר ברגעים שבהם המשתתפים הסתכלו על העולם דרך מסגרת דומה), לפעמים דרך מסגרת של מחשבות בהירות ומשמחות, למשל. , כזה (מציג מסגרת עם ביטויים אופטימיים, ומבקש לזכור את תקופות החיים בהן המשתתפים תפסו את הסביבה באמצעות מסגרות כאלה).
שאלות לשיקוף:
- איך אתה מרגיש כשאתה מסתכל על העולם דרך מסגרת פסימית? דרך האופטימיות?
- מה אתה יכול להשיג אם אתה מסתכל על העולם דרך מסגרת אופטימית?
9. השתקפות.
- מה חדש למדת היום?
- מה תיישמו בחיים?
- אילו שינויים חלו במהלך השיעור?
10. פרידה. תרגיל "משאלה".
כל משתתף כותב משאלה על פיסת נייר יפה, מקפל את הגיליון ומכניס לקופסה. כל המשאלות מתערבבות, ואז כולם מוציאים משאלה אחת, וכך, מסתבר שכל חברי הקבוצה החליפו משאלות.

סִפְרוּת

1. Bezdenezhnykh I. V. טכנולוגיית חיפוש עבודה: מדריך למורים של מוסדות חינוך. - קירוב: בית ההוצאה לאור של IUU האזורי של קירוב, 2003.
2. לעזור למובטלים. - יושקר-אולה: השירות הפדרלי לעבודה ותעסוקה, 2004.
3. פז'שקיאן נ' סוחר ותוכי. סיפורים מזרחיים ופסיכותרפיה. - מ.: בראשית, 2004.
4. אוסף חומרי חינוך ותכניות לקורס "טכנולוגיה של חיפוש עבודה". - קירוב: מרכז חינוכי ומתודולוגי של ה-DFSZN, 1999.
Chistyakova S.N. חומר דידקטי לקורס "הקריירה המקצועית שלך" מ' 2000.

אלנה גולסקיה
שיעור תיקון והתפתחות לילדים מוגבלים

יַעַד: היווצרות מיומנויות תקשורת, חיפוש אחר אינטראקציה פעילה עם עמיתים.

משימות:

1. יצירת מצבים הדורשים שיתוף פעולה, עזרה הדדית ותמיכה הדדית.

2. הבהרת ציפיות וחרדות הקשורות למיומנויות תקשורת תוך כדי אינטראקציה עם עמיתים.

3. פיתוח תפקודים נפשיים בסיסיים בצורה משחקית.

התקדמות המשחק:

משחק "מכוניות"

פְּסִיכוֹלוֹג. היום יש לנו הזדמנות ייחודית לראות ולשחק עם מכונית מהעתיד. מכונית צעצוע זו נשלטת על ידי קולו של בעליה. מה שהבעלים אומר לה, היא עושה. כעת נערוך תחרות לבעלים הטובים ביותר של המכונה. המשימה של הבעלים היא לומר בבירור מה צריך לעשות, לטפל במכונת הכתיבה, לנסות שלא יקרה לה כלום. בתורו, המכונה חייבת להקשיב בזהירות רבה לבעלים ולבצע בבירור את הפקודות שלו. על מנת לברר מי בזוג יהיה הבעלים ומי יהיה המכונה, נערוך הגרלה. נציג אחד מכל זוג יגש אלי וייקח פיסת נייר. אם יש מספר 1 על הגיליון, אז אתה הבעלים, והשותף שלך הוא מכונה. ובכן, אם הסדין שלך ריק, אז אתה מכונה, והשותף שלך הוא הבעלים. במהלך המשחק, תחילה תהיה בתפקיד אחד, ולאחר מכן בתפקיד אחר. המנצח הוא הבעלים שמכוניתו תוכל לנסוע בדרכה ללא תאונות.

במהלך המשחק נדונות תכונות כמו היכולת להקשיב ולעקוב אחר הוראות בעל פה.

משחק "נקר"

כל הילדים עומדים בזוגות במעגל, הנקר - הנהג - הופך באמצע. השחקנים הולכים במעגל וכולם מדברים יחד. המילים:

נקר הולך ליד האגם,

מחפש גרגר חיטה.

נקר עונה:

לא משעמם לי לבד

את מי שאני רוצה, אני אקח.

במילים אלו הוא לוקח במהירות את אחד השחקנים בידו ועומד במעגל. זה שנותר ללא זוג הופך לאמצע המעגל - הוא נקר.

במהלך המשחק נדונות תכונות כמו מהירות קבלת ההחלטות.

משחק "שאלה ותשובה"

אתם מוזמנים לענות על שש שאלות תוך 5 דקות. יציעו לך חידות, כדי לנחש אילו אתה צריך לסדר מחדש את האות במילה כך שתקבל מילה חדשה.

נושם לרווחה בצל שלי

אתה מרבה לשבח אותי בקיץ,

אבל תסדר מחדש את המכתבים שלי -

ואתה תכרית איתי יער שלם.

(מסור-לינדן)

אני ממהר לאורך החוט

לילות וימים,

ומהסוף יקראו אותי -

אני קשור לנמר.

(דבר חתול)

אני שוכב על הארץ

ממוסמר לברזל

אבל תסדר מחדש את האותיות

אני הולך לסיר.

(אטריות שינה)

אני מאכל מפורסם.

כשאתה מוסיף "מ"

אני אעוף, נזמזם,

משעמם את כולם.

(אוזן - לעוף)

גיאוגרפיה איתי

ילדים לומדים בבית הספר

תן את סדר האותיות שונה -

ותמצא אותי במקרר.

(אטלס - סלט)

אני עץ בארץ הולדתי,

תמצא אותי ביערות בכל מקום,

אבל תסדר בי מחדש את ההברות -

ואני אספק מים.

ולהשתכשך בצורה כל כך קומית

אבל הכנס לנו "ל" - ונשמע

ואז די מלודי.

(גוסלי-אווזי)

במהלך המשחק נדונות תכונות כמו היכולות המנטליות של אדם. (חשיבה, תשומת לב, זיכרון).

תרגיל "עץ"

סיפור על עץ שצמח מזרע.

הפסיכולוג מציע לילד להפוך למצומק קטן זֶרַע: הצטמק לכדור על הרצפה, הסתיר את הראש, סגור אותו בידיים. אני אהיה גנן. הגנן מאוד זהיר עם הזרעים, משקה אותם (מלטף ילדים בראש ובגוף, אכפתיות.

עם שמש אביבית חמימה, הזרע מתחיל לצמוח לאט.

הילדים עולים. העלים שלו פתוחים.

ילדים תולים את ידיהם מראשיהם ומושכים אותם למעלה. הגבעול גדל.

ילדים משתרעים. מופיעים ענפים עם ניצנים.

ילדים פורשים את זרועותיהם לצדדים, אצבעות קפוצות. מגיע רגע משמח, והניצנים מתפוצצים.

הילדים פותחים את אגרופים בחדות.

והנבט הופך לפרח חזק ויפה. הקיץ מגיע, הפרח נעשה יפה יותר, מתפעל מעצמו, מחייך לפרחים אחרים.

במהלך השיחה, ילדים דנים בתכונות כגון שליטה עצמית, אינטראקציה, אהבה וקבלה של אנשים איתם הם צריכים לתקשר.

דִיוּן שיעורים, מסכם.

ליווי אנשים עם מוגבלות (נכים) במרכז שיקומי

נִספָּח
תכנית ביצוע הדרכה במרכז שיקומי לאנשים עם מוגבלות:


  • ברכה (טקס ברכה);

  • מיני-הרצאה, חלק מבוא

  • אימוץ (חזרה, התאמה) של כללי הקבוצה;

  • חימום;

  • תרגיל עיקרי;

  • שיתוף, משוב;

  • צפייה בסרט;

  • חימום;

  • נוהל פרידה (טקס פרידה).

אפשרויות למפגשי הדרכה לאנשים עם מוגבלות, במרכז שיקומי:
הערה: לא צריך לכלול את כל התרגילים המוצעים באימון, אפשר לשלב, להפחית. המספר והתרגילים עצמם תלויים במשך האימון וביכולות של חברי הקבוצה.
אימון מס' 1 "היכרות"


  1. "השם הוא שלג ביד..."

  2. דִיוּן

  3. קבלת כללי הקבוצה

  4. "ואני הולך!"

  5. "מי אני? מה אני?


  6. "עיוור ומדריך"

  7. מָשׁוֹב

  8. "טקס יומי"

  1. "טקס יומי"


  2. מיני-הרצאה: "איך לשלוט ברגשות שלך"?


  3. 2 חלקים. טכניקות תמיכה עצמית בסיסיות




  4. 6 חלק. חשיבה חיובית

  5. סרט אנימציה "כבש וארנב"

  6. תרגיל ראשי "סליחה" / "אני אוהב אותך" / "תודה"

  7. מָשׁוֹב

  8. "תְשׁוּאוֹת"

  9. "טקס יומי"
אימון מס' 3 "היווצרות התנגדות ללחץ. מניעת STRSS»

  1. "מרפקים"

  2. חזור על כללי הקבוצה

  3. מיני-הרצאה: "מה זה סטרס"?

  4. אבחון מצב לחץ (ק. שריינר)

  5. "לִפְסוֹעַ"

  6. המלצות:
א. המלצות של S. PRICE

ב.איך לבנות מערכת יחסים עם בוס קשה?

ב. שיטות ויסות עצמי של מצבים רגשיים

ד.אסטרטגיות להערכת הגורמים לאירועים טובים ורעים אצל אופטימיים ופסימים



  1. "קוֹלֶב"

  2. "הַר גַעַשׁ"


  3. "טקס יומי"


  1. חזור על כללי הקבוצה

  2. "בחירת מסלול"

  3. "שומרי גוף"


  4. מיני-הרצאה: "יציבה"

  5. "בובת סמרטוטים"

  6. "קִיר"

  7. "טקס יומי"
אימון מס' 5 "איך לומר לא"

  1. "טקס יומי"

  2. "למד על ידי לחיצת יד"

  3. חזור על כללי הקבוצה

  4. "ציות להוראות"

  5. "תנועה בראון"

  6. תרגיל בסיסי. פסיכודרמה. מיתוס הנפש: מטפורה להתפתחות פסיכולוגית

  7. מָשׁוֹב

  8. "כובע"

  9. "טקס יומי"
אימון מס' 6 "סיכום"

  1. "טקס יומי"

  2. תרגיל חימום "REPEAT MOVEMENT"

  3. שינוי של התרגיל "צא מהבעיות שלך"

  4. "המון משוב"

  5. "המקומות התחלפו ש..."

  6. "תבקש משאלה"

  7. "טקס יומי"

אימון מס' 1 "היכרות"

מטרת האימון: היכרות של כל לקוחות המרכז זה עם זה, עם פסיכולוגים, עם המוזרויות של העבודה הפסיכולוגית. יצירת אווירה נוחה, בוטחת, התורמת לחשיפה עצמית, התפתחות עצמית, אמנציפציה, פעילות יצירתית. עלייה בטון הפסיכו-רגשי הכללי.

חומרים: המנוף, מקרן, מחשב נייד, מצגת, סרט אנימציה "על הציפורים", ליווי מוזיקלי, כדור משחק.

מהלך ההכשרה

"השם הזה הוא שלג ביד..." [ 2, עמ' 47].

המשתתפים יושבים במעגל. הם מתחלפים מציגים את עצמם לקבוצה ומספרים על שמם. בדרך כלל אנשים נכללים בקלות בסיפור על שמם, אבל כדי להקל על הצעד הראשון, אתה יכול לתת להם רשימה גסה של שאלות שהם יכולים, אם הם רוצים, להסתמך עליה ככל שהסיפור מתקדם:

איך אנשים קוראים לי בדרך כלל?

איך אני מעדיף שיקראו לי?

מי בחר את השם שלי?

האם למישהו אחר במשפחה שלי יש את השם הזה?

איזה שם מפורסם אזכור?

מה פירוש השם שלי?

האם הייתי רוצה שיקראו לי משהו אחר?

האם היו מקרים מצחיקים הקשורים לשם שלך?

אפשר להגביל את זמן הדיבור של כל משתתף ולפעול לפי הכללים, אבל אם לא ממהרים, עדיף לתת לכל אחד את האפשרות לספר את כל מה שנראה לו - בכל מקרה, הסיפור בדרך כלל לא לוקח יותר משלוש עד חמש דקות.

המלצות: רצוי לערוך את האימון הראשון "מבוא" עם כל הלקוחות שנמצאים באותו מרוץ. לכן, עדיף להישאר באולם גדול. הלינה אפשרית הן במעגל על ​​כיסאות, והן בשולחן עגול ומשותף. כדור רך משחק משמש להעברת המילה. תחילה הפסיכולוג מציג את עצמו, מספר על שמו (זה תורם לשילוב המהיר של המשתתפים בהדרכה).

דִיוּן.הפסיכולוג מספר בקצרה על המרכז, על סוגי השירותים המוצעים. לאחר מכן הוא מציג את עבודת השירות הפסיכולוגי של המרכז, את נושאי השיעורים הקבוצתיים ומציין את המקום והזמן של המפגשים המתוכננים.

כל אחד מחברי הקבוצה מוצג לאחר מכן:


  1. איך אני יכול להתקשר אליך?

  2. זו הפעם הראשונה שלך במרכז?

  3. איך שמעת על מרכז השיקום?

  4. מה עניין אותך?

  5. מה היית רוצה לקבל מלימודים עם פסיכולוג? מה אתה מצפה מההדרכה? מה תהיה התוצאה הטובה ביותר של האימון עבורך?

  6. מה לדעתך זה צריך להיות? .
המלצות: למען הבהירות, יש להציג שאלות אלו במצגת מולטימדיה.

קבלת כללי הקבוצה:




  • כלל ההשתתפות הפעילה;


  • עקרון הסודיות;



  • שלטון עצור;

  • כֵּנוּת;

  • פְּתִיחוּת;

  • כבוד לדובר;

  • דבר לעניין;

  • על "אתה", ניקי
המלצות: ראשית יש דיון כיצד הקבוצה צריכה להתקיים ולעבוד. לאחר מכן המאמן מציע את הכללים הסטנדרטיים המוצגים במצגת. לאחר מכן, הקבוצה דנה במה מתאים, אילו כללים הם מקבלים, ואילו כללים יש להוסיף.

"ואני הולך!"

מטרה: הכרת המשתתפים וזכירת השמות. הסרת מתח מצטבר.

תיאור. כל המשתתפים יושבים במעגל, גם המנהיג יושב איתם, המאמן שם כסא אחד ריק נוסף במעגל. הפסיכולוג מסביר למשתתפים את כללי המשחק: האדם הראשון שיש לו כיסא ריק בצד ימין יושב עליו במילים: "אני הולך!" (הכיסא הריק היה בצד השני). האדם הבא, שהיה לו כיסא ריק בצד ימין, מושתל עם המילים: "גם אני!". השלישי עובר לכיסא ריק במילים: "ואני ארנבת!". התברר שהכיסא הריק נמצא בצד שמאל של המשתתף השלישי, הוא מטיח על הכיסא הזה ואומר את שמו של כל אדם מהקבוצה: "קטיה!". קטיה קופצת ומתיישבת על הכיסא הריק הזה.

המשחק מתחיל מחדש, עם מי שיש לו כיסא ריק בצד ימין, וכך החימום נמשך עד לעוצמה הדרושה, זה עוזר למשתתפים לזכור את השמות, זה מאפשר להם לזוז קצת, זה שומר על נוחות מרחק לתחילת האימון.

המלצות: ניתן להשתמש בחימום זה רק בקבוצה שבה לכל המשתתפים יש אפשרות להסתובב. ניתן ללוות מוזיקלית. כאשר משתתפים באימון של אנשים שהתנועה קשה להם, רצוי להחליף חימום זה בחימום אחר, למשל בחימום KOLPAK.

"מי אני? מה אני? .

תרגיל זה מבוסס על מבחן Kuhn-McPartland הידוע "מי אני?". בגרסת ההדרכה, המשתתפים מתבקשים לענות על שתי שאלות על פיסת נייר: "מי אני?" ו"מה אני?" על כל שאלה לכלול לפחות 7 תשובות. כדי לבצע עבודה זו, כדאי יותר לספק למשתתפים טפסים שכבר מסומנים:

איזה מהם אני?

המלצות: למען הבהירות, יש להציג שאלות אלו במצגת מולטימדיה. המשתתפים מוזמנים לענות בעל פה תוך מתן 3-5 הגדרות. שינוי זה קשור לצורך לחסוך זמן.

סרט אנימציה "על ציפורים"

"עיוור ומדריך"

משתתפי ההדרכה מתחלקים לזוגות ונקבע מי מהם יהיה הראשון לשחק את תפקיד ה"עיוור", ומי יהיה תפקיד ה"מדריך". לאחר החלוקה מקבלים משימה: ה"מדריך" עומד מאחורי גבו של ה"עיוור", שעוצם את עיניו. ה"מדריכים" של כל הזוגות, הנצמדים ל"עיוורים", לוקחים את ידיהם בידיהם. הם מתחילים להוביל את ה"עיוורים" שלהם בחדר, מביאים אותם זה לזה, מציגים אותם. ה"מדריכים" עם הידיים של ה"עיוורים" מתחילים לגעת בפנים ובגוף של "עיוור" אחר. הכל קורה בשתיקה.

בעת ביצוע תרגיל זה, בהכרח באים לידי ביטוי איסורים קונבנציונליים על מגע, בעיקר מיניים. ואז יש דיון. המנחה עוזר למשתתפים לא לברוח מנושא האיסורים בשאלה: "איזה תחושות עורר התרגיל הזה, האם היה נעים להרגיש בידיים של אדם אחר, האם זה חריג, מביך, מעניין, האם הצלחת ללמוד משהו חדש עם הדרך הזו להכיר אחד את השני? אילו תחושות עלו ביחס לבן הזוג, איך הרגיש ה"מדריך", האם הוא עשה משהו מיותר, או חסר פעילותו, האם תרצו שהוא יפעל בצורה פעילה יותר עם הידיים וכו'.

המלצות: בעת השתתפות בהכשרת אנשים עם קשיי ניידות, ניתן להקצות להם את תפקיד "המשקיף-בקר" ואת תפקיד "העיוורים". בעיניים עצומות מוצעים חפצים שונים לאפשרות של תפיסה מישוש, מעלים משתתפים נוספים וכו' עם מספר אי זוגי של משתתפים המאמן מצטרף למשחק.

מָשׁוֹב

"ריטואל יומי" [ 2].

אם האימון נמשך יותר מיומיים (במיוחד אם ימים אלו אינם עוברים בזה אחר זה, אלא לסירוגין), הגיוני להמציא ולהשתמש בטקס שיפתח כל יום אימון חדש. המאמן יכול להזמין את הקבוצה להמציא טקס כזה בעצמו או להציע אחת מהאפשרויות שיש לו. אלו יכולות להיות מילים - ברכה או פזמונים במקהלה, הגייה עקבית של טקסט מפורט יותר, כאשר מוקצית מילה ספציפית לכל אדם, או פעולה לא מילולית - למשל, לחיצת יד עם כולם. טקסים קולקטיביים כאלה מגבירים את לכידות הקבוצה ו"מעגנים" את מצב הרוח העובד.

אפשר לחשוב על שני טקסים הקשורים זה בזה - בוקר וערב, שיהוו התחלה וסיום סמלי של עבודת הקבוצה, פתיחה וסגירה (למשל, תחילת היום יכולה להיות מסומנת בתנועה חושפנית של הידיים - כמו "הכנסו אורחים יקרים", וסוף היום - בסגירת כפות הידיים בנוסח ה"תודה" המזרחי או המערבי "אנחנו ביחד").
הכשרה מס' 2 "שליטה בטכניקות עזרה עצמית"

מטרת האימון: היכרות ושליטה בטכניקות פסיכולוגיות של ניהול, שליטה עצמית במצבים הרגשיים של האדם עצמו.

חומרים: המנוף, מקרן, מחשב נייד, מצגת, סרט אנימציה "כבש וארנב", ליווי מוזיקלי ("צחוק מדבק", מוזיקה מהסרט "מרי פופינס, להתראות" ליידי פרפקשן).

"ריטואל יומי" [ 2].

חזור על כללי הקבוצה

מיני הרצאה:"טכניקות של ויסות עצמי ותמיכה עצמית". המאמן אומר כמה מילים על נושא האימון.

1 חלק. שיטות של ויסות עצמי(מבוסס על הספרMonina G. B., Rannala N. V.אימון "משאבים של עמידות בלחץ" ).

1. שיטה "מראה",מבוסס על מנגנון הביופידבק (BFB) הקיים בין הביטוי החיצוני של הרגשות לבין הזיכרון הרגשי שלנו. שיטה זו טמונה בעובדה שאם אנו, תוך שימוש במאמץ של רצון, נותנים לגוף ולפנים שלנו ביטוי של שמחה או רוגע, אז המצב הרגשי שלנו באמת משתנה לטובה. המלצות: הקבוצה מיישמת במשותף הוראה זו. לדוגמה, אנו מחייכים יחד ועוקבים אחר השינויים המתמשכים ברגשות שלנו. לקבלת בהירות, אתה יכול להפעיל "צחוק מדבק" (ליווי מוזיקלי).

2. שיטה מלאה רציונליזציהאירוע קרוב כולל ייצוגים מרובים של האירוע ברמת פירוט גבוהה. שיטה זו מבוססת על העובדה שרגשות שליליים מתעוררים פעמים רבות במצב של חוסר מידע על משהו. באמצעות שיטה זו, אנו ממלאים באופן מלאכותי את ואקום המידע הזה.

3. שיטה פלאשבק חיובי סלקטיביכולל ניתוח של מצבי חיים קשים שאדם הצליח לפתור בהצלחה. הישגי העבר שלנו הם המשאבים שלנו שאנחנו יכולים לסמוך עליהם בכל רגע. התוצאה של שימוש בשיטה זו יכולה להיות מצב של ביטחון פנימי המבוסס על הפעלת הצלחות העבר שלהם. המלצות: הקבוצה דנה יחד בהוראה זו.

4. שיטה "חוויה"בדיוק מול הקודם. באמצעותו, אדם זוכר ומנתח את הטעויות והכישלונות שלו, מנסה לזהות את הסיבות האופייניות והאופייניות ביותר לכישלונות (חוסר יכולת להקשיב לבן זוג, הכנה מוקדמת לקויה למשא ומתן; עבור נשים, טעות זו יכולה להיות אמונה ב" אטרקטיביות חיצונית" וכו'). ד). המלצות: הקבוצה דנה יחד בהוראה זו.

5. שיטה ההגברה הנפשית האולטימטיבית של כישלון אפשרימבוסס על העובדה שאנו "מתמודדים" עם הפחד שלנו, נותנים לדמיון שלנו את ההזדמנות לצייר את התמונות האפלות ביותר של העתיד. לאחר שחווינו את התמונות הפסימיות הללו, אנו מקבלים את האנרגיה שהושקעה ב"הסרה" של המידע הטראומטי הזה מהתודעה. לפעמים זה עוזר לאנשים כשהם פשוט שואלים את עצמם, "מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות במצב הזה? מה אני יכול לעשות אז? המלצות: הקבוצה דנה יחד בהוראה זו. המתנדב מציע מצב אפשרי של כישלון, שתוצאתו מגזימה הקבוצה, מגזימה עד כדי אבסורד.

2 חלקים. טכניקות תמיכה עצמית בסיסיות [ 9]

טכניקה 1."נתק, תנתק."זה מתאים לעבודה עם כל מחשבה שלילית ("לא אצליח שוב", "הכל מיותר, לא שווה את המאמץ" וכו' וכו'). ברגע שאתה מרגיש שמחשבה כזו התגנבה לנפשך, מיד "חתוך אותה ותשליך אותה", תעשה תנועה חדה ו"חותכת" ביד שמאל ותדמיין איך אתה "חותך" וזורק את המחשבה הזו .

לאחר מחוות ההדחה הזו, המשך לדמיין עוד יותר: הנח אחרת (חיובית, כמובן) במקום המחשבה השלילית שהוסרה. הכל ייפול על מקומו.

טכניקה 2."תווית או תווית".אם מחשבה שלילית עולה לראשך, עליך לסגת ממנה מנטלית ולצפות בה מהצד, אך אל תאפשר למחשבה זו להשתלט עליך. יש אנשים שמוצאים שההשפעה של טכניקה זו מתעצמת כאשר אתה מדמיין לא רק "מושך" מחשבה שלילית החוצה, אלא גם מבצע עליה כמה פעולות בדמיונך. למשל, הם דמיינו שריססו עליו צבע מפחית ספריי, סימנו אותו (ירוק רעיל, צהוב כנרי וכו') ועכשיו אתם צופים מהצד.

למחשבות שליליות יש כוח רק עליך ורק אם אתה מגיב אליהן בפחד, בחרדה. הם מקבלים את הכוח הזה ממך. ברגע שאתה מפסיק להגיב להם, הם מאבדים את כוחם. אמור: זו רק מחשבה שלילית! המלצות: הקבוצה דנה יחד בהוראה זו.

טכניקה 3.הגזמה.ברגע שעולה מחשבה שלילית, הגזימו עד כדי אבסורד, תצחיקו. המלצה: הקבוצה עושה את התרגיל הזה ביחד, ההיגיון עולה בקול.

טכניקה 4."הכרה ביתרונותיו של האדם".עוזר עם ביקורת עצמית מוגזמת. אחד התרופות נגד זה להבין שאתה - בדיוק כמו אנשים אחרים - לא יכול ולא צריך להיות מושלם. אבל אתה מספיק טוב לחיות, להיות מאושר וכמובן להצליח.

ועכשיו - הקבלה המקיימת את עצמה (נשים יקבלו אותה מוקדם יותר מגברים!). כל יום, כשאתה עומד מול המראה ומתכונן לעבודה, הסתכל בביטחון במראה, ישר לתוך עיניך ותגיד לפחות שלוש פעמים: "כמובן, אני לא מושלם, אבל אני טוב מספיק (טוב)!". זה טוב אם אתה מחייך לעצמך! המלצה: הקבוצה עושה את התרגיל הזה ביחד, במוזיקה מהסרט "מרי פופינס, להתראות" ליידי פרפקשן.

3 חלקים. עזרה לאדם במצב קיצוני שגרם לרגשות עזים

1. מתן הזדמנות לשחרר קיטור.

2. מתן הזדמנות להפגת מתח חריף: צעק חזק, רקיע ברגליים.

3. הרפיה (לא מרגיע את עצמך).

4. החלפת מצב המוח. חוסר רגישות בעיניים. לדוגמה, אתה יכול ללמוד בקפידה כל אובייקט בשדה הראייה שלך (שולחן, אבן, עץ וכו') במשך שלוש דקות. כאילו בקרוב תצטרך לגשת לבחינה, לזכור את כל הפרטים של הנושא הזה.

5. ניתוק מהמצב: לראות את המצב מלמעלה, מלמטה, מהצד, מרחוק, קרוב (אבל הקפידו לראות את עצמכם במצב הזה). המלצה: הקבוצה עושה את התרגיל הזה ביחד.

6. דה-פרסונליזציה של הכרטיס שלך: כאילו המחסל ראה את המצב, ולדימיר פוטין, Alla Pugacheva, ניקולאי Valuev ואישים מצליחים חזקים אחרים.

7. ניתוח הבעיה: הבעיה העיקרית - התוצאה של הבעיה - הפתרונות שכבר קיימים.

4 חלק. תכונות של דיבור בפני קהל (מדברים על הצגה עצמית)

לפני ההופעה:

1. חזרו על הביצוע מול מראה יום קודם.

2. במידת האפשר, בקר במקום ההופעה יום קודם, "שלוט" בחלל, העריך את גודל החדר, תאורה, מרחק. חשבו על האלמנטים של לבוש, איפור (לאישה).

ממש לפני ההופעה:


  1. לפני הכניסה לקהל, צאו להליכה מהירה, צעדו במרץ למקום הנבחר.
2. השתמשו בתרגיל נשימה (לדוגמה, טכניקת הנשימה העמוקה). אמור "קסם" (נוסחת היפנוזה עצמית המסייעת בגיוס כוחות).

4. הורידו את הידיים לצדדים (כאילו נחות על הרצפה).

5. הזיזו את הידיים, האצבעות.

במהלך ההופעה:

1. השהה למשך 5-10 שניות.

2. ללכוד את מצב הרוח של הקהל.

3. מצא את הטון הנכון.

4. הפגינו התנהגות בטוחה מהשנייה הראשונה.

5. הביעו הנאה מהמפגש.

6. לזוז בכל הזדמנות.

7. לעמוד מבלי להישען על שום דבר.

8. אם יושבים - רגליים שטוחות על הרצפה (היכולת לקום במהירות).

9. החלף דעות עם הקהל.

10. התמקד בפרצוף ידידותי אחד.

דרישות רמקול:

1. ענו לעצמכם על השאלות: אל מי אדבר? בשביל מה? מה המאזינים צריכים להבין?

2. ארגון דיבור לוגי: עקביות, עקביות, תוקף.

3. כושר ביטוי של דיבור: שינוי באינטונציה, דימויים מילוליים חיים, השוואות מקוריות, הפסקות.

4. שונות של טכניקות הצגה: דיאלוגים, שאלות.

5. קצב דיבור מתון.

6. החלפת תשומת לב.

7. מחוות המחשה.

5 חלק. טכניקות תמיכה עצמית וויסות עצמי

"אני מאמין שאני..." .


  • ייחודי ובלתי ניתן לחיקוי,

  • אני יכול להגיד "לא" כשצריך,

  • אדם אדיב ונדיב

  • חבר טוב,

  • יש לי את הזכות להיות אני עם כל היתרונות והחסרונות שלי,

  • אני לומד מהטעויות שלי

  • אני יכול להבין את ההורים שלי והם מבינים אותי, למרות שזה לא תמיד קל,

  • להגן על עמדתו

  • לקבל החלטות לגבי החיים שלי

  • אל תתייאש מבעיות, יהיו אשר יהיו,

  • אני יכול להביא שמחה לעצמי ולאחרים.
המלצות: כל המשפטים מוצגים על המסך במצגת מולטימדיה ומושמעים יחד.

6 חלק. חשיבה חיובית.

מחיר הגדולה הוא האחריות לכל מחשבה שלך (וו. צ'רצ'יל). המלצות : למען הבהירות, הצהרה זו חייבת להיות מוצגת במצגת מולטימדיה.

הנטייה לחשוב חיובי היא משאב חשוב לחוסן. אחד המומחים המפורסמים ביותר בחקר האופטימיות והפסימיות, מציין ד"ר מ' זליגמן:

הדרך בה אנו חושבים, במיוחד על בריאות, יכולה לשנות את בריאותנו;

אופטימיסטים נוטים הרבה פחות לחטוף מחלות זיהומיות מאשר פסימיסטים;

אופטימיסטים נוטים להיות בעלי הרגלים בריאים יותר מאשר פסימיסטים;

מערכת החיסון שלנו מתפקדת טוב יותר כשאנחנו אופטימיים;

ישנן עדויות לכך שאופטימיסטים חיים זמן רב יותר מאשר פסימיסטים.

סרט מולטימדיה "כבש וארנב"

תרגיל ראשי "אני סולחת לי" / "אני אוהב אותך" / "תודה" (תרגיל זה בוצע על ידי באימון "פסיכודרמה כשיטה לאינטגרציה יצירתית של אישיות, מנהיגה Frolova S.V").

המשתתפים מחושבים על ה"ראשון - השני". המספרים ה"ראשונים" יוצאים מהדלת. המספרים "השניים" יושבים במעגל ועוצמים את עיניהם. המספרים ה"ראשונים" נכנסים לחדר, נעים במעגל בכיוון אחד, לוחשים לך באוזן, כמו "מלאכים", הם אומרים ליושבים את המשפט "סלח לי". אתה יכול לדבר בשתי האוזניים בו זמנית. מהסיבוב השני מבטאים את הביטוי בתוספת נגיעה קלה בכתף.

לאחר מכן, בפקודת המאמן, המשתתפים מחליפים מקום. מספרים "שניים" לוחשים את המשפט "אני אוהב אותך".

מָשׁוֹב.מה הרגשת כדובר? איך הרגשת כמאזין? מה היה חדש בעצמו?

"תְשׁוּאוֹת".

המשתתפים יושבים או עומדים במעגל. כרצונו, אחד המשתתפים הולך למרכז המעגל, והשאר מתחילים למחוא לו כפיים נמרצות. מחיאות הכפיים נמשכות כל עוד האדם במרכז המעגל רוצה. כשהוא מחליט שיש לו מספיק תשומת לב, הוא מודה לקבוצה (בדרך שהוא בוחר - אומר "תודה", קידה, מתקפל, לוחץ יד לכולם וכו') וחוזר למעגל. לאחר מכן, המשתתף הבא תופס את המקום במרכז המעגל.

"טקס יומי".
אימון מס' 3 "היווצרות התנגדות ללחץ. מניעת STRSS»

מטרת האימון: מיקוד חיובי של תשומת לב, שליטה בשיטות של ויסות עצמי של מצבים רגשיים, הגברת עמידות ללחץ.

חומרים: המנוף, מקרן, מחשב נייד, מצגת, ליווי מוזיקלי.

"מרפקים" (K. Vopel) (שינוי התרגיל Newstrom, Scannel)

יַעַד. יצירת קשרים בין המשתתפים, השמדת הסטריאוטיפים הרגילים של ברכות, פיתוח יצירתיות, יכולת להבין את עמדתו של שותף לתקשורת.

תוֹכֶן. כל המשתתפים מחושבים לפי "ראשון-שני-שלישי-רביעי". משתתפים מתחת למספרים הראשונים מקפלים את ידיהם מאחורי ראשיהם כך שהמרפקים מכוונים לכיוונים שונים; המשתתפים מתחת למספרים השניים מנחים את ידיהם על ירכיהם כך שהמרפקים מכוונים לכיוונים שונים; המשתתפים מתחת למספרים השלישיים שמים את ידם השמאלית על הירך השמאלית, יד ימין על הברך הימנית, מרפקי הידיים הכפופות מונחות לצדדים; המשתתפים מתחת למספרים הרביעיים שומרים על זרועותיהם מקופלות לרוחב על החזה, בעוד המרפקים מופנים לצדדים. לאחר שכל המשתתפים תפסו את עמדתם המקורית, המנהיג מזמין אותם לומר שלום לכמה שיותר מהנוכחים בסימן מסוים.

דִיוּן. לאיזו קבוצת שחקנים היה הכי נוח לברך ולמה? מי אחראי לאקלים הרגשי בצוות? מה יכול לגרום ללחץ בעבודה?

חזור על כללי הקבוצה

מיני הרצאה. המאמן מגדיר בקצרה את המושג "סטרס".

מה זה לחץ?

מתח (תסמונת הסתגלות) היא תגובה אוניברסלית של הגוף לגירויים שונים.(ג' סאלי).

שלבי לחץ:

על במה ראשונהמופעלים מפגשים עם גורם שאנו מגדירים לעצמנו כמלחיץ (תגובת חרדה). מנגנוני הגנה,יש שחרור של קטכולאמינים וקורטיקוסטרואידים, אשר ברמה הפיזיולוגית להכין את הגוף לפעולה.

Selye הוכיח כי הורמון הסטרס העיקרי בבני אדם - קורטיזול - ממריץ תהליכים חיוניים בעת הסתגלות לסטרס. ירידה קלה בפעילות, שנרשמה בתחילת שלב זה, מלמדת שההתנגדות אכן יורדת לזמן קצר, בעוד הגוף אוגר כוח. אבל ברגע שבלוטות יותרת הכליה מתחילות להפריש קורטיזול, רמת ההתנגדות עולה, מה שמגביר את היעילות וההתנגדות של הגוף. מאפיין רגשי אופייני לשלב זה הוא חווית החרדה והחרדה.

על שלב שני- התנגדות או הִסתַגְלוּת- הגוף משתמש במנגנונים אדפטיביים, שבזכותם הוא מגיע לרמת ביצועים חדשה. עם זאת, רמה זו מסופקת על ידי הוצאת כמות גדולה מהרגיל של אנרגיה חיונית. סימני תגובת אזעקה בגוף נעלמים כמעט. שלב זה מלווה במתח פסיכו-רגשי גבוה.

על שלב שלישיממשיך תְשִׁישׁוּתהגוף אם גורם הלחץ ארוך מדי, תכוף מדי או אינטנסיבי מדי. בשלב זה, האנרגיה שהגוף נהג להסתגל כבר נוצלה כולה, מה שיכול להסתיים בצער רב עבורו. ההתנגדות הכוללת של הגוף יורדת בחדות. התוצאה עלולה להיות שחיקה, מחלה או מוות אם גורם הלחץ ממשיך לפעול או אם הגוף לא מקבל את העזרה והתמיכה הדרושים.

התיאוריה של Selye נקראת פיזיולוגית מכיוון שהיא מבוססת על התיאוריה של הומאוסטזיס. לפי תפיסה זו, מתח נחשב כגורם המפריע לאיזון הגוף עם הסביבה. Selye החשיב את המאפיין הבסיסי של סטרס כאופיו הארוך והיציב למדי.

אבחון מצב הלחץ (ק. שריינר)

המלצות: אם יש מספיק זמן, אז אפשר לבצע אבחון שמטרתו לקבוע את רמת הלחץ. המשתתפים מקבלים טפסים עם שאלות. המאמן נותן הנחיות ושאלות. לאחר מכן, לאחר הניקוד, נדון בתוצאות.

הוראה.הקף בעיגול את מספרי השאלות שענית עליהן כן.

1. אני תמיד שואף להשלים את העבודה, אבל לעתים קרובות אין לי זמן וצריך להדביק את הקצב.

2. כשאני מסתכל על עצמי במראה, אני מבחין בעקבות עייפות ועבודת יתר על הפנים.

3. בעבודה ובבית - צרות מתמשכות.

4. אני נאבקת עם ההרגלים שלי, אבל אני לא מצליחה.

5. אני מודאג לגבי העתיד.

6. לעתים קרובות אני צריך אלכוהול, סיגריות או כדורי שינה כדי להירגע אחרי יום עמוס בעבודה.

7. שינויים כאלה מתרחשים סביב שהראש מסתובב.

8. אני אוהב את המשפחה והחברים שלי, אבל לעתים קרובות אני מרגיש משועמם וריק איתם.

9. לא השגתי שום דבר בחיי ולעתים קרובות אני מרגיש מאוכזב מעצמי.

עיבוד תוצאות ופרשנות. מספר התגובות החיוביות נספר. לכל תשובה "כן" מוקצה נקודה אחת.

0-4 נקודות. אתה מתנהג במצב מלחיץ די מאופק ויודע לווסת את הרגשות שלך.

5-7 נקודות. אתה תמיד מתנהג נכון במצב מלחיץ. לפעמים אתה יודע איך לשמור על קור רוח, אבל יש מקרים שבהם אתה נדלק בגלל זוטת ואז מתחרט. אתה צריך לפתח טכניקות אישיות לשליטה עצמית במתח.

8-9 נקודות. אתה עייף ומותש יתר על המידה. לעיתים קרובות אתה מאבד שליטה עצמית במצב מלחיץ ולא יודע איך לשלוט בעצמך. כתוצאה מהתנהגות זו, גם אתה וגם האנשים סביבך סובלים. פיתוח מיומנויות ויסות עצמי במתח הוא כעת משימת החיים העיקרית שלך.

"TEMP" [פופל, 2003]

יַעַד. התאוששות, גיוס משתתפים לתרגיל היצירתי הבא.

גע בכל הפינות בחדר;

גע ברצפה;

גע בששת זוגות הברכיים של השחקנים הנוכחים;

למתח חריף



תנודתיות גבוהה

תנודתיות ממוצעת

תנודתיות נמוכה

ריחן

גרניום

שמן בנזואין

ברגמוט

קַמפוֹר

יַסמִין

קליירי סייג

אֲזוֹבִיוֹן

אֶרֶז

טימין

מָיוֹרָן

ורד

מליסה

אַלְמוֹג

עַרעָר

קמומיל

המלצות: הצג טבלה זו במצגת.

ב.איך לבנות מערכת יחסים עם בוס קשה?

אחד מגורמי הלחץ בחיי הצוות הוא הקשר עם המנהל. גורם זה מלחיץ לעתים קרובות, מאחר שהתפקידים בתחילה אינם שווים ולמנהיג יש יותר כוח ואפשרויות בלתי מוגבלות למניפולציה. בנוסף, פסיכואנליטיקאים בטוחים שלעתים קרובות מנהלים מנסים באופן לא מודע לפתור את הבעיות התוך אישיות או משפחתיות שלהם על חשבון הצוות.

1. בוס "קשה" הוא מודל נוח ללמידה לפתור אי הסכמות מבלי להרוס מערכות יחסים. יכולת זו חשובה לשמירה על יחסים בין אישיים ובחיי המשפחה.

2. חפשו משהו משותף שיכול לאחד אתכם, אתם לא יכולים להיות שונים זה מזה בכל דבר. הבוס אינו חייזר מהחלל החיצון. הוא גם גבר, ושום דבר אנושי אינו זר לו.

3. זכרו את העיקרון הבסיסי של פסיכותרפיה: אנחנו לא יכולים לשנות אדם אחר, אנחנו יכולים לשנות רק את עצמנו ואת היחס שלנו אליו. הבוס לא סביר שישתנה (ראשים, בשל הפסיכוטייפ ותכונות האופי שלהם, בדרך כלל קשה לשנות), אז אנחנו חייבים להתחיל לשנות את המצב הזה מעצמנו.

4. תקשורת עם מנהיג גרוע מספקת ניסיון רב ערך כיצד לא להוביל. אם תהפוך למנהיג, אז לא תעשה עוד את אותן טעויות ביחסים עם הכפופים.

5. להיות מסוגל לסלוח. פסיכותרפיה חיובית ו-NLP אומרים שבכל רגע ספציפי בחיינו אנו בוחרים את מודל ההתנהגות שנראה לנו הטוב ביותר. סביר להניח שהבוס שלך מחשיב את ההתנהגות שלו כטובה ביותר, ולא מבין את מצוקת הרפרטואר הניהולי שלו.

6. נסה לא לתייג את הבוס שלך ואת עצמך. אל תגידו: "הבוס הוא ניאנדרטלי צפוף", "אני פוליטיקאי חסר תועלת", עדיף לומר: "אין לו מספיק זמן למדיניות כוח אדם עכשיו", "רציתי יותר מדי כדי לשכנע אותו צדקתי בלי להקשיב לטיעונים שלו. בפעם הבאה אהיה מאזין קשוב יותר".

7. לפני שאתה עוזב בוס כזה, תחשוב: לבוס אחר יהיו "מינוסים" אחרים. אין מנהיגים אידיאליים. אין ספק, יש צורך לעזוב אם מערכת היחסים הזו משפיעה על הבריאות שלך או שאתה רואה שחלק מהעקרונות החיוניים שלך מאוימים ("אי אפשר לבגוד בחברים", "אל תגנוב" וכו').

ב. שיטות ויסות עצמי של מצבים רגשיים

Yu. V. Shcherbatykh נותן את הסיווג הבא של שיטות לנטרול מתח, בהתאם לאופי האפקט האנטי-סטרס:

שיטות פיזיות (אמבטיה, התקשות, נהלי מים וכו');

שיטות ביוכימיות (תרפיה תרופתית, אלכוהול, צמחי מרפא, ארומתרפיה, שימוש בתוספי תזונה, חומרים נרקוטיים, מתחמי ויטמינים וכו');

פיזיולוגי (עיסוי, דיקור, הרפיית שרירים, טכניקות נשימה, פעילות גופנית, ספורט, ריקוד וכו');

שיטות פסיכולוגיות (אימון אוטומטי, מדיטציה, הדמיה, פיתוח מיומנויות הגדרת מטרות, שיפור מיומנויות התנהגותיות, פסיכותרפיה קבוצתית ופרטנית ועוד).

ד.אסטרטגיות להערכת הגורמים לאירועים טובים ורעים אצל אופטימיים ופסימים

אופטימיים

הסבר על הסיבות לכישלון

סיבות – זמניות, ספציפיות (לא משפיעות על תחומי חיים אחרים), קשורות במידה רבה לנסיבות חיצוניות

פסימיסטים

הסבר על הסיבות לכישלון

הסיבות הן קבועות, גלובליות (הן מתבטאות באופן שלילי בתחומי חיים אחרים), קשורות רק לאישיותו של הפסימי עצמו.

אופטימיים

הסבר על הסיבות למזל טוב

סיבות - קבועות, אוניברסליות, הקשורות למאפייני האישיות של אופטימיסט

פסימיסטים

הסבר מזל

סיבות - זמניות ("לפעמים יש לי מזל"), ספציפיות (לא משפיעות על תחומי חיים אחרים), קשורות בעיקר למזל או למצב נוח

מחשבות בהירות יוצרות מצב רוח עליז. ברמת המוח, תהליך זה נתמך על ידי ייצור כימיקלים מיוחדים - אנדורפינים. אנדורפינים מיוצרים באופן אוטומטי אם אנחנו שמחים על משהו, אנחנו בציפייה שמחה, אנחנו חווים התרגשות נעימה. ולמרות שלא ניתן לייצר חומרים אלה ברציפות, אנו יכולים להשפיע על התהליך הזה, מסתכל על המצב בחיוך.

מיני-הרצאה: "המודל של ד. גרינברג לניהול מתח. חשיבה חיובית"

ג'רולד גרינברג מציין כי קיימת מערכת לניהול מתח שניתן להשתמש בה כדי לשלוט במתח וברמות המתח בגוף. המחבר סבור שניהול מתח צריך להתבצע באופן מקיף, בכל שלבי התפתחותו. המאמן מציג לקבוצה את דגם ד' גרינברג. מרכיב חשוב במודל ד' גרינברג הוא הנוכחות חשיבה חיובית, המאפשר לך לתפוס מצב מלחיץ כהזדמנות ללמוד אסטרטגיות התנהגותיות חדשות, להגביר את היצירתיות שלך וללמוד יותר על המשאבים והיכולות הפסיכולוגיות החבויות שלך. המאמן מודיע לחניכים על תוצאות מחקר המאפיינים של אופטימיים ופסימים, שנערך על ידי ד"ר מ. זליגמן. המאמן יכול להזמין את הקבוצה לדון במושגים כמו "חשיבה חיובית", "השקפה חיובית על החיים", "אדם חיובי".

חשיבה חיוביתכרוכה ביכולת כזו לנתח את הסיבות להצלחות וכישלונות בחיים, שבה אדם מודע לגורמים הניתנים ואינם ניתנים לשליטה על ידי הפרט, רואה את איזונם ומבין את ההשפעה ההדדית של גורמים אלו. המונח "חשיבה חיובית" בא מהמילה "פוזיטום" (lat.), שפירושה - ממשי, נתון. כלומר, חשיבה חיובית מעידה שבחיים שלנו יש תבוסות, מתחים וניצחונות. המשימה של הפרט היא ללמוד כיצד לתפוס ולהסביר את האירועים הללו בצורה נכונה.

"קוֹלֶב"

יַעַד. יישור הגב, מתיחת חגורת הכתפיים.

הוראות: "קום, הזדקף, הרפי את שרירי הגב והכתפיים. כאילו מרימים את הגוף (כתפיים, חזה) וזורקים אותו אחורה ומטה, "שים אותו על עמוד השדרה", כמו מעיל על קולב. הגב נעשה ישר, חזק, והצוואר, הידיים והכתפיים היו חופשיים וקלים. חזור על תרגיל זה 2-3 פעמים.

דִיוּן. לאחר סיום התרגיל, המשתתפים שמחים לדבר על שינויים בגוף ובכלל על רווחה.

"VOLCANO" (שינוי של התרגיל K. Tuppervine 1996])

יַעַד . שליטה בטכניקת הוויסות העצמי כאשר חווים כעס ותוקפנות.

הוראה: "דמיין את הכעס העז שלך, שנמצא בתוך הר גבוה. יש יותר ויותר כעס, ועכשיו הוא מתפרץ. הר הגעש מתפרץ. אנו מדמיינים כיצד עפר, לבה, ניצוצות ואש מוציאים מאיתנו את האנרגיה ההרסנית של הכעס. אנו עוקבים מקרוב אחר התהליך הזה. ה"התפרצות" נמשכת עד שכל אנרגיית הכעס יוצאת החוצה. עכשיו אנחנו מרגישים חופשיים מכעס. ההתפרצות נעצרת, הכל נרגע, ומתחיל לרדת גשם. הגשם הופך לגשם שוטף, מצנן את לוע הר הגעש. כעת אנו מתקרבים להר, מטפסים לפסגה ומביטים אל תוך המכתש. מה יש, במעמקים?

בשלב זה, על המאמן לעצור כך שלכל המשתתפים יהיה זמן להסתכל מקרוב על מה שנשאר מהתוקפנות שלהם. "אנחנו רואים שם את הקרקעית, מכוסה באדמה אפורה, או אולי אגם קטן חשוך..."

המלצות למאמן . רוב האנשים מקשרים כעס ותוקפנות לאדום, אש, ולכן התדמית של הר געש נוחה לעבודה עם רגשות אלה. לאחר שהמאמן יקרא את הטקסט, תוכלו לשאול את המשתתפים מה הם ראו בתחתית הר הגעש. אם מישהו, שהתקרב למכתש, ראה ניצוצות או להבה קטנה, הרגיש חום חזק - סביר להניח שכל אנרגיית הכעס לא יצאה החוצה. אנו מציעים למשתתף לעשות את התרגיל הזה כמה פעמים שצריך כדי לראות באמת את התחתית האפורה והרגועה בסוף. לעתים קרובות אנו מקשרים אפור עם אדישות, אדישות, מה שאומר שתוקפנות וכעס עברו והפכו לרגשות אחרים.

"הרפיה דרך מתח"

יַעַד. היכרות של המשתתפים עם הלחצי שרירים והשפעות הרפיה.

תוֹכֶן. המשתתפים מוזמנים לקום ולמתוח את יד ימין עד הקצה. המאמן מבקש מהמשתתפים להחזיק את המתח למשך 5 שניות. לאחר מכן, המאמן מציע להרפות את היד, להפיג את המתח. כדאי לשאול את המשתתפים לאן נעלם המתח מהיד. בדרך כלל, המשתתפים מגיבים שהם חשו מתח בצוואר, בלסת תחתונה וברגל ימין, אם כי ייתכנו שינויים בודדים. לאחר מכן, המאמן מזמין את המשתתפים לעשות את אותו הליך לסירוגין עם יד שמאל, רגל ימין ושמאל, גב תחתון, צוואר.

"ריטואל יומי" [ 2].
אימון מס' 4 "תכונות של התנהגות לא מילולית"

מטרת האימון: היכרות עם הפרטים הספציפיים של התנהגות לא מילולית, תכונות של הצגה עצמית במהלך ראיון עבודה

חומרים: המנוף, מקרן, מחשב נייד, מצגת, סרט מצויר "Baby Raccoon", ליווי מוזיקלי

תרגיל "חברות מתחילה בחיוך".

מטרה: העלאת הרקע הרגשי. צו ביצוע והוראה. לפני התרגיל, המנחה מקים את הקבוצה בדרך הנחוצה להמשך העבודה במילים הבאות: "כמובן שכולם צפו בסרט המצויר על דביבון הקטן, שבזכות חיוך התיידד עם השתקפותו בנהר. ” למשתתפים. היושבים במעגל משלבים ידיים, מסתכלים לתוך עיניו של השכן ומעניקים לו בשקט, בתורו, את החיוך הכי טוב שלהם. לאחר סיום התרגיל, מומלץ להודות ולשבח את כל המשתתפים: "טוב, מעולה, תודה על החיוכים".

חזור על כללי הקבוצה

"בחירת מסלול" .

ניתן לייחס את משחק החימום הזה לשיטות חריגות של אבחון פסיכודיאגנוסטי התנהגותי. זה יכול לשמש כפרולוג לפסיכוטכניקה, המתמקד בפיתוח מיומנויות להיות מודעים להעדפות ולנטיות של האדם.

המנחה מדליק מוזיקת ​​רקע (קצב בינוני) ונותן את ההוראות הבאות:

לאנשים רבים יש הרגל, לחשוב על פתרון בעיה מורכבת, לנוע במסלול סגור. מישהו נע במעגל ... (מראה), מישהו מעדיף ללכת, עושה פניות חדות יותר, כלומר. מתאר ריבוע או מלבן... (מראה), מישהו - כאילו הולך לאורך צלעות משולש... (מראה). ולבסוף, יש אנשים שבחושבים נעים במסלול שאנו קוראים לו זיגזג... (מראה). יש לך כמה דקות לנוע בחדר, לנסות את כל המסלולים האלה. אתה יכול להקטין או להגדיל את גודל הדמויות המתוארות כרצונך.

המשתתפים מתחילים לנוע בחדר לצלילי המוזיקה (כמובן, תרגיל זה ישים רק אם גודל החדר מאפשר זאת). המנחה מפסיק בעדינות שיחות: כל אחד צריך להיות מסוגל להתאים את עצמו לרגשותיו הפנימיים. חמש עד שבע דקות מספיקות בדרך כלל כדי שכל אחד יחליט על בחירתו. המנחה מזמין את חברי הקבוצה להתפצל: "מעגלים", "ריבועים", "משולשים" ו"זיגזגים" תופסים פינות שונות בחדר.

עכשיו תראה מי עוד היה באותה קבוצה כמוך? מי, כמוך, מעדיף את הדמות הספציפית הזו? כנראה שמשהו מאחד אותך, כנראה, יש בך משהו דומה, שכן הטעמים שלך ביחס לדמות הגיאומטרית הזו חופפים. דנו בקבוצות מה הדמיון ביניכם - אנשים שבחרו עיגול, ריבוע, משולש או דמות שמונה. למה הדמות הזו התבררה כאטרקטיבית ביותר עבורך?

לאחר דיון של חמש דקות, כל קבוצה מציגה את הרציונל לבחירתה. המשתתפים מסבירים מדוע הדמות שנבחרה עדיפה על האחרות וכיצד ניתן לאפיין אנשים שבוחרים בדמות זו. לאחר האזנה לכל קבוצה, המנחה עשוי להציע להשוות את נקודות המבט של הקבוצה עם דעתם של פסיכולוגים הפועלים בכיוון כמו פסיכוגיאומטריה (ראה: Alekseev L.L., Gromova L.L. Psychogeometry for managers. L .: Knowledge. 1992) .

מאפיינים פסיכולוגיים קצרים של צורות האישיות העיקריות המבוססות על העדפת צורות גיאומטריות

כיכר. ריבוע הוא, קודם כל, פועל בלתי נלאה. חריצות, קנאות, הצורך להביא את העבודה שהחלה עד הסוף, התמדה, המאפשרת לך להגיע לסיום העבודה - זה מה שקודם כל, הריבועים האמיתיים מפורסמים בו. סיבולת, סבלנות ושיטתיות בדרך כלל הופכים את הכיכר למומחה מוסמך מאוד בתחומו. זה מקל על ידי צורך שאינו יודע שובע במידע. ריבועים הם אספנים של כל מיני נתונים. כל המידע שיטתי, מסודר... ריבועים ידועים בצדק בתור למדנים, לפחות בתחומם.

ניתוח מנטלי הוא כוחו של הריבוע... ריבועים קשובים במיוחד לפרטים, לפרטים. ריבועים אוהבים אחת ולתמיד שגרה...

ניקיון, סדר, שמירה על כללים ותקינות יכולים להתפתח לקיצוניות משתקת. וכאשר מגיע הזמן לקבל החלטה, במיוחד כזו הכרוכה בסיכון, עם אובדן אפשרי של הסטטוס קוו, Squares מעכבים מרצון או בלי משים את אימוצה. בנוסף, רציונליות, יובש רגשי וקור מונעים מכיכרות ליצור במהירות קשרים עם אנשים שונים. הריבוע פועל בצורה לא יעילה במצב אמורפי.

משולש. צורה זו מסמלת מנהיגות, ומשולשים רבים מרגישים שזה ייעודם. התכונה האופיינית ביותר למשולש האמיתי היא היכולת להתרכז במטרה העיקרית. משולשים הם אישים אנרגטיים, בלתי ניתנים לעצירה, חזקים שמציבים יעדים ברורים וככלל משיגים אותם!

משולש הוא אדם מאוד בטוח שרוצה להיות צודק בכל דבר! צורך עז להיות צודק ולנהל את מצב העניינים, להחליט לא רק עבור עצמם, אלא גם, אם אפשר, עבור אחרים, מה שהופך את המשולש לאדם שמתחרה כל הזמן, מתחרה באחרים. המסגרת הדומיננטית בכל עסק היא המסגרת לנצח, לנצח, להצלחה! לעתים קרובות הוא לוקח סיכונים, חסר סבלנות וחוסר סובלנות כלפי מי שמהסס בקבלת החלטה.

משולשים לא אוהבים לטעות ומתקשים מאוד להודות בטעויות שלהם...

משולשים הם שאפתניים. אם זה עניין של כבוד לכיכר להשיג את האיכות הגבוהה ביותר של העבודה שבוצעה, אז המשולש שואף להגיע לעמדה גבוהה, לרכוש מעמד גבוה, במילים אחרות, לעשות קריירה...

האיכות השלילית העיקרית של הצורה ה"משולשת": אגוצנטריות חזקה, התמקדות בעצמך. משולשים בדרך למרומי הכוח אינם מפגינים הקפדה מיוחדת ביחס לאמות המידה המוסריות ויכולים להגיע למטרה שלהם מעל ראשיהם של אחרים. זה אופייני למשולשים "היומרניים", שאיש לא עצר בזמן. משולשים גורמים להכל ולכולם להסתובב סביב עצמו, בלעדיהם החיים היו מאבדים את חדותם.

מעגל. זהו סמל מיתולוגי של הרמוניה. מי שבוחר בה בביטחון, מתעניין בכנות יותר מכל ביחסים בין אישיים טובים. הערך הגבוה ביותר עבור המעגל הוא אנשים, רווחתם. המעגל... משמש לרוב כ"דבק" המחזיק גם את צוות העבודה וגם את המשפחה, כלומר. לייצב את הקבוצה...

יש להם רגישות גבוהה, אמפתיה מפותחת - היכולת להזדהות, להזדהות, להגיב רגשית לחוויות של אדם אחר... באופן טבעי, אנשים נמשכים למעגלים. מעגלים "קוראים" אנשים בצורה מושלמת ובדקה אחת מסוגלים לזהות מעמיד פנים, רמאי ...

הם מנסים לשמור על השקט, ולשם כך הם נמנעים לעיתים מנקיטת עמדה "תקיפה" ומקבלת החלטות לא פופולריות. עבור המעגל, אין דבר קשה יותר מאשר להיכנס לקונפליקט בין אישי. המעגל משמח כשכולם מסתדרים אחד עם השני. לכן, כאשר למעגל יש סכסוך עם מישהו, סביר להניח שהמעגל ייכנע ראשון.

חוגים אינם נבדלים בנחישות, חלשים ב"משחקים פוליטיים" ולעיתים אינם יכולים להציג את עצמם ואת "הצוות" שלהם כראוי. כל זה מוביל לעובדה שלעיתים קרובות משתלטים על מעגלים! אישים חזקים יותר, כמו משולשים. נראה שלמעגלים לא אכפת יותר מדי מי יחזיק בכוח. אם רק כולם היו מאושרים, והשלום היה קיים. עם זאת, באחד מעגלים להראות תקיפות מעוררת קנאה. בכל הנוגע לענייני מוסר או הפרות צדק.

המאפיינים העיקריים של סגנון החשיבה שלהם הם התמצאות בגורמים הסובייקטיביים של הבעיה (ערכים, הערכות, רגשות וכו') והרצון למצוא מכנה משותף גם בנקודות מבט מנוגדות. אנו יכולים לומר שהמעגל הוא פסיכולוג מלידה.

לְזַגזֵג. דמות זו מסמלת יצירתיות, ולו רק בגלל שהיא הדמות הייחודית ביותר מכל הדמויות והדמות הפתוחה היחידה...

סגנון החשיבה הדומיננטי של ה-ZigZag הוא לרוב הסגנון הסינטטי. שילוב של רעיונות שונים לגמרי, לא דומים ויצירת משהו חדש, מקורי על בסיס זה - זה מה שזיגזגים אוהבים. בניגוד למעגלים, זיגזגים כלל אינם מעוניינים בקונצנזוס ומשיגים סינתזה לא על ידי ויתורים, אלא על ידי חידוד קונפליקט הרעיונות ובניית קונספט חדש שבו קונפליקט זה נפתר, "מוסר". יתרה מכך, תוך שימוש בשנינות הטבעית שלהם, הם עלולים להיות צרבים מאוד, "לפתוח את עיניהם של אחרים" לאפשרות של פתרון חדש...

זיגזגים פשוט לא יכולים לעבוד בצורה פרודוקטיבית במצבים מובנים היטב. הם מוטרדים מחיבורים אנכיים ואופקיים ברורים, אחריות קבועה בהחלט ודרכי עבודה קבועות. הם צריכים שיהיה להם הרבה גיוון ורמת גירוי גבוהה במקום העבודה. הם גם רוצים להיות עצמאיים מאחרים בעבודתם. ואז הזיגזג מתעורר לחיים ומתחיל להגשים את מטרתו העיקרית - לייצר רעיונות ושיטות עבודה חדשות... זיגזגים מכוונים לעתיד ומתעניינים באפשרות יותר מאשר במציאות. עולם הרעיונות אמיתי עבורם בדיוק כמו עולם הדברים עבור השאר...

זיגזגים הם מטיפים בלתי נלאים לרעיונותיהם ומסוגלים להניע את כל הסובבים אותם. עם זאת, חסרה להם פוליטיקה: הם חסרי מעצורים, אקספרסיביים מאוד ("חותכים את האמת בעין"), אשר יחד עם האקסצנטריות שלהם, מונע מהם לא פעם להוציא את רעיונותיהם לפועל. בנוסף, הם אינם חזקים בעיבוד פרטים ספציפיים (שבלעדיהם התממשות הרעיון בלתי אפשרי) ואינם מתמידים מדי בהבאת הדברים לסיום (כי עם אובדן החידוש, גם העניין ברעיון אובד).

"שומרי גוף" .

חימום נייד מהנה זה עוזר להפיג מתח ועייפות, לרכוש מיומנויות תקשורת לא מילולית. בנוסף, במהלך המשימה, המשתתפים צריכים להיות מאוד קשובים, וזה עוזר להם להתכוונן למצב הרוח בעבודה.

הקבוצה מחושבת על השניה הראשונה ויוצרת זוגות. יש להשאיר אדם אחד ללא זוג, כך שאם יש מספר זוגי של אנשים בקבוצה, אז גם המאמן לוקח חלק בתרגיל. כסאות ממוקמים במעגל, שמספרם שווה למספר השחקנים הראשונים. השחקנים הראשונים יושבים על כיסאות. מאחורי משענת הכיסאות שלהם עומדים השחקנים השניים. מכיוון שמספר השחקנים הוא אי זוגי, כיסא אחד נשאר פנוי.

השחקנים מאחורי הכיסאות הם שומרי הראש. הם חייבים להשאיר את היושבים עליהם בכיסאותיהם. שחקנים יושבים, להיפך, רוצים לחמוק מהשליטה ההדוקה של שומרי הראש ולקחת כיסא פנוי. אבל הם יכולים לעשות זאת רק אם שומר הראש לא מנחש את כוונותיהם ואם הם מצליחים ליצור קשר לא מילולי עם שומר הראש של הכיסא הריק. אם שומרי הראש מבחינים כי המטענים שלהם עומדים לברוח, הם מניחים את ידיהם במהירות על כתפיהם, ובכך מאלצים אותם להישאר במקומם. אתה לא יכול כל הזמן להחזיק את הידיים על כתפי השותפים שלך. לאחר זמן מה, המשתתפים מחליפים תפקידים.

בסוף המשחק תוכלו לדון במה שעזר לנהל משא ומתן לא מילולי אחד עם השני, האם היו מקרים שבהם השחקנים הובנו לא נכון וכו'.

מיני-הרצאה עם הצגת תנוחות בנושא: "התנהגות לא מילולית".

המלצות: הצגת תנוחות מדוברות במצגת מולטימדיה, דימוי נקודות מפתח יחד עם הקבוצה. מיני-הרצאה יכולה להתבסס על כל מקור ספרותי, המתאר את ההיבטים העיקריים של הצגה עצמית בלתי מילולית. לדוגמה, "איך יודעים אם אדם משקר? מהן תנוחות "סגורות"? מהן תנוחות "פתוחות"? תכונות התנהגות בראיון.

המאמן מדבר בקצרה על התכונות של התנהגות לא מילולית, על סודות ההצגה העצמית במהלך הראיון.

ראיון במחוות [1 ]

אחד הראשיים סודות של ראיון מוצלח- היכולת לשלוט ברגשות שלך

קרא שפתיים.הסתכלות על השפתיים שלך במהלך ראיון היא לא האפשרות הטובה ביותר לקשר עין, מכיוון שהיא נחשבת לאינטימית מאוד. עם זאת, אם אתה מסתכל כלאחר יד על שפתיו של בן השיח, אתה בוודאי יכול להבין עד כמה הוא רגוע או עצבני פסיכולוגית כרגע. שפתיים רועדות מסגירות עצבנות, פינות שפתיים מונמכות - יחס שלילי כלפי בן השיח, וחצי חיוך מעוות - סוג של סרקזם או רצון להסתיר את האמת. אתה יכול וצריך לחייך במהלך ראיון, אבל לא כל הזמן. זכרו, חיוך הוא המפתח להצלחה בכל תקשורת.

עקוב אחר מבטך.איך אומרים בדרך כלל? האם העיניים הן מראה הנשמה? כן, והם גם גלאי השקר הטוב ביותר, שאי אפשר להסתיר את הנתונים שלו, כי בשיחה עסקית תמיד צריך להסתכל בעיניו של בן השיח


  1. מבט רץ מצד לצד או מגלגל עיניים לתקרה תוך כדי מחשבה על מחשבה הוא סימן ברור שבן השיח לא יודע מה לענות או פשוט משקר.

  2. הדרך הטובה ביותר לתקן את המבט לשני הפנים במהלך הראיון היא להסתכל על המשולש הבלתי נראה על המצח, ממש מעל גשר האף. כמובן, אתה יכול להסיט את המבט, אבל לא לעתים קרובות מדי.

  3. אל תפזול בזמן שאתה מדבר. זה יכול לתת לך אדם ערמומי.

  4. זכור שכאשר אתה משקר, האישונים שלך מתכווצים. המראה צריך להיות פתוח ובלתי מעורער.
שלטו בידיים שלכם.תנועת תנועה פעילה עוזרת מאוד להביע מחשבה ומוסיפה רגשיות לשיחה, אבל לרוב היא פשוט מעצבנת את בן השיח. בראיון עסקי, אין מקום להנפת ​​ידיים או לחיצה מתמשכת של פרקי האצבעות.

  1. הידיים שלך צריכות להיות תמיד בטווח ראייה, עדיף אם הן על השולחן או על משענות הידיים של הכיסא.

  2. ידיים פתוחות עם כפות ידיים כלפי מעלה הן סימן לכנות, וכפות הידיים כלפי מטה מעידות על רצון להדחיק.

  3. ידיים משולבות בצריח, כשקצות האצבעות נוגעות זו בזו, מדברות על בטחונו של בן השיח ואפילו על עליונותו הוודאית.

  4. הונאה נבגדת על ידי יד שמכסה את הפה, וכף כף יד קפוצה לאגרוף באצבע מורה מושטת תספר על אמירות.

  5. על ידי שפשוף כפות ידיו במהלך הראיון, המועמד מראה את הציפיות החיוביות שלו ואת היחס הטוב לעבודה.

  6. זרועות שלובות על החזה מעידות לרוב על קרבת אדם או על תגובתו ההגנתית. במקרה זה, המראיין יצטרך לנסות להוציא את המועמד ממצב זה של הקפאה רגשית.
תחשוב על הרגליים שלך. מתח שרירים או עוויתות כף רגל, כאילו בזמן עם המוזיקה, יהיה מינוס גדול עבורך. חציית רגליים מעידה על גישה שלילית, במיוחד יחד עם ידיים שלובות.

אם, במצב של רגליים משוכלות, אתה עוטף את הידיים סביב הברכיים, אז זה מצביע על העמדה האיתנה שלך, שאי אפשר לערער עליה, כי אתה עקשן ביותר. המיקום הטוב ביותר לראיון הוא רגליים במצב ניטרלי, לא קפוצות, רגליים מחוברות זו לזו אך לא משוכלות.

אם לא הראו לכם מיד היכן כדאי לכם לשבת, נסו לשבת כך שלא תהיו מעבר לשולחן מול המראיין, שכן עמדה זו גורמת באופן לא מודע לתחושת התנגדות, בתוספת שולחן ביניכם, מחזקת את התחושה שאתם נמצאים ממול. הצדדים של המתרס.

שבו ליד המראיין או בזווית ישרה אליו, רצוי שהרווח ביניכם לא יחסום בשום דבר. זה ישמש אות תת מודע לכך שאתם אנשים בעלי דעות דומות במצב זה.


  1. יושבים, השתדלו לא להתפרק, לא להישען לאחור, כדי לא להיראות שחצן. עמוד זקוף, הסתכל על המראיין, אל תפנה את מבטך ואל תופף באצבעותיך.

  2. העיקר בראיון הוא להראות את הפתיחות והעניין הכנה שלך בעבודה שמציעה החברה.
בשפת הסימנים, זה מושג על ידי תנוחות פתוחות. אל תקשור קשר. גם אם אתם מאוד עצבניים, נסו ליישר את הכתפיים, אל תצמידו ידיים ואל תצלבו את הרגליים. גברים צריכים לפתוח את כפתורי הז'קט שלהם. מחווה זו מדגישה פתיחות והיעדר הסתייגות ומניעים נסתרים.

במהלך השיחה, השתדלו לא לקשקש, אל תירה בעיניים מסביב, אל תתעסק בדשים, אל תתעסק עם עט או עיפרון בידיים. קצת התרגשות היא די טבעית, כי אחרת אתה עלול לקבל את הרושם שאתה בטוח בעצמך יתר על המידה, אבל הכל צריך להיות במתינות.

שיקוף מחוות, הנקרא הד מיקום בשפת הסימנים, יכול לתת אפקט טוב מאוד. קח בערך באותה עמדה כמו המראיין שלך, חייך כשהוא מחייך, אם הוא עושה מחווה, נסה לחזור עליה. רק אל תגזים כדי שהשיקוף לא יגרום לתוכים. וכמובן, אין לחזור על התנוחה של נציג המעסיק, שנשען לאחור והניח את ידיו מאחורי הראש כדי להראות מי כאן האחראי.

נסו ללוות את כל המחוות עם אותות חיוביים - כפות ידיים פתוחות, ראש מעט מוטה, הנהון, חיוך.

MINI LECTION "יציבה"

המאמן מספר למשתתפים על התפקיד החשוב שעמוד השדרה ממלא במחזור האנרגיה בגופנו. חשוב לשים לב לעובדה שיציבה היא חלק חשוב מהתמונה. לעתים קרובות אנו קובעים את עמידות הלחץ של אדם על ידי תנוחה: "מחזיק את עצמו כמו מלכה אנגלית", "רפוף תחת מכות הגורל", "כפוף תחת משקלן של צרות" וכו'.

"בובת סמרטוטים"

יַעַד. מתיחת עמוד השדרה, השגת תחושת רגיעה בחגורת הכתפיים והזרועות, מודעות ללחציים באזור זה.

תוֹכֶן. המאמן מזמין את החברים הפרטיים בקבוצה להרים ידיים באנחה ולהתמתח למעלה, ובנשיפה, התכופפות במותניים, לזרוק את הידיים למטה. לאחר התרגיל הראשון, המאמן ממקד את תשומת הלב של המשתתפים בעובדה שאם הגב והידיים רפויים, אז לאחר שהורדתם, המחוגים יתנודדו על ידי אינרציה (כמו תנועת מטוטלת בשעון). המאמן מזמין את הקבוצה לעשות את התרגיל הזה עוד כמה פעמים, להתבונן בתנועות הידיים ולנסות להרגיע אותן יותר ויותר.

"קִיר"

יַעַד. מודעות לחשיבות היציבה, זיהוי מהדקי שרירים בגב.

תוֹכֶן. התרגיל מתקיים בחדר מרווח, על המשתתפים לחלוץ נעליים. המאמן מזמין את המשתתפים לעמוד כנגד הקיר באופן שחלקו האחורי של הראש, הכתפיים, הישבן והעקבים נלחצים אל הקיר. לאחר מכן, נסה לשמור על גב ישר, נסה לנוע בחופשיות סביב הקהל. המאמן מציין שהקושי העיקרי בתרגיל זה הוא שיש צורך לעקוב אחר היציבה הנכונה ולא לאבד את הטבעיות של ההליכה. אם זה לא יקרה, אז לאחרים יש תחושה ש"האדם בלע כמו ארשין", מכיוון שעמוד השדרה שלו מקובע בצורה נוקשה מדי. תוך כדי תנועה בחדר, המשתתפים יכולים לבדוק את היציבה שלהם מספר פעמים על ידי הליכה עד הקיר ואז לזוז שוב.

דִיוּן. המשתתפים דנים בשינויים גופניים ותחושות שהבחינו בהן במהלך התרגיל.

"ריטואל יומי" [ 2].
אימון מס' 5 "איך לומר "לא"?!"

מטרת האימון: גיבוש מיומנויות להתנגד לניסיונות מניפולציה, היכולת לעשות בחירות עצמאיות, להשיג מטרות.

חומרים: המנוף, מקרן, מחשב נייד, מצגת, מיכל עם דגנים, בדים צבעוניים, זרים, כלי קטן, ליווי מוזיקלי.

"ריטואל יומי" [ 2].

"למד על ידי לחיצת יד" [ 2].

התרגילים מתאימים לקבוצות בהן המשתתפים כבר מכירים ו"מרגישים" זה את זה די טוב. השחקנים יושבים במעגל. יש כיסא ריק במרכז המעגל. המתנדב יושב על הכיסא הזה, מניח את ידיו על ברכיו, כפות ידיו כלפי מעלה, ועוצם את עיניו. שאר המשתתפים ניגשים אליו בשקט רב בכל סדר ושמים את ידיהם בכפות ידיו. המשימה של הנהג היא לנחש של מי הן הידיים. כדי לסבך את התרגיל, ניתן להציג כלל לפיו המשתתפים יכולים לגשת לנהג מספר פעמים או לא בכלל.

חזרה על כללי הקבוצה:


  • תקשורת על עיקרון "כאן ועכשיו" (דיון על מה שקורה ישירות בקבוצה כרגע);

  • עקרון האנשה של אמירות (אני-הצהרה);

  • כלל ההשתתפות הפעילה;

  • עקרון התקשורת הסודית;

  • עקרון הסודיות;

  • מיקוד חיובי;

  • גישה חיובית כלפי עצמו ואחרים;

  • שלטון עצור;

  • כֵּנוּת;

  • פְּתִיחוּת;

  • כבוד לדובר;

  • דבר לעניין;

  • על "אתה", ניקי
"ציות להוראות" [ 2, עמ' 84].

בתרגיל זה חשוב שכל הקבוצה תתחיל לעשות אותו בו זמנית, ולכן יש להשתמש בו כאשר כל הקבוצה כבר מורכבת. התרגיל, ככלל, גורם לתגובה רגשית אלימה ומאפשר לעודד קבוצה מדוכאת או עייפה.

"האם אתה מסוגל לבצע את ההוראות בדיוק? יש לך שלוש דקות להשלים את המבחן הזה. השלם את המשימה במהירות מרבית.

1. לפני שתעשה משהו, קרא הכל בעיון.

2. כתוב את שמך ימין למעלהפינת הגיליון.

3. מעגלהשם שלך.

4. בפינה השמאלית העליונה, צייר חָמֵשׁריבועים קטנים.

5. ב כל אחדלשים צלב בריבוע.

6. כתוב את שם המשפחה שלך חלק עליוןחלקי הגיליון.

7. תַחַתשמך בפינה השמאלית העליונה, כתוב את מספר הטלפון שלך. אם אין לך, כתוב את המספר 100.

8. בלחישהלהתקשר למספר שכתבת.

9. מעגלהמספר הזה.

10. לשים צלב שמאל תחתוןפינת הגיליון.

11. הקף את השלט הזה משולש.

13. צרף את המילה "זווית" במשפט עם תיבה № 4.

14. בחלק העליון של הגיליון, בצע את קצה העיפרון או העט שְׁלוֹשָׁהחורים קטנים.

15. צעק חזק: "כמעט סיימתי (סיימתי)!"

כעת לאחר שקראת הכל בעיון, השלם רק את משימות 1 ו-2.

"תנועה בראון".

תרגיל זה מאפשר למשתתפים להסתובב, מה שעוזר להקל על מתח השרירים והידוק הפנימי. אם תתבונן בקפידה במשתתפים במהלך התרגיל, תוכל לראות עד כמה הם מעורבים רגשית בתהליך האימון או להיפך, מורחקים מהקבוצה.

המשתתפים מוזמנים לנוע באופן פעיל בחדר לצלילי המוזיקה. ברגע שהמוזיקה כבויה והמארח מתקשר למספר, המשתתפים צריכים, מחזיקים ידיים, להתאחד בקבוצות המורכבות ממספר כזה של אנשים.

אפשר להפוך את התרגיל לקשה יותר ומעניין יותר. המנחה מבקש להתאחד בקבוצות לא לפי מספר האנשים, אלא לפי סימן כלשהו (למשל לפי צבע עיניים, פריטי לבוש, חיות מחמד וכו'). המשימה מהנה יותר אם נאסר על המשתתפים גם לדבר.

כריסטינה פודובה
הכשרה פסיכולוגית לאיחוד צוות אנשים עם מוגבלות מעל גיל 18

אימון גיבוש צוות לאנשים עם מוגבלות מעל גיל 18.

יַעַד: ליצור מיומנות הִתלַכְּדוּתואינטראקציה קבוצתית.

משימות: פיתוח קבוצה הִתלַכְּדוּת

התקדמות השיעור

פְּסִיכוֹלוֹג: על הכשרותיש נורמות קבוצתיות מסוימות, ועכשיו אקרא לך אוֹתָם:

1. מדיניות פרטיות: כל מה שנאמר ונשמע בקבוצה אין להוציא ממעבריה.

2. היו כנים ככל האפשר.

3. עליך להיות מעורב בעבודה קבוצתית ככל האפשר.

4. בקבוצה אין לדבר על משתתפים אחרים בגוף שלישי, אלא להתייחס אליהם בשמם.

פְּסִיכוֹלוֹג: והדבר הראשון שאנחנו מתחילים איתו הוא להכיר אחד את השני.

תרגיל יצירת קשר "שלום, אני שמח לראות אותך שוב"

כל אחד מחברי הקבוצה פונה לשכנו מימין בברכות, ומביע שמחה כנה בקשר לפגישה חדשה. ברכות אפשר להתחיל עם מילים: "שלום, אני שמח לראות אותך, כי."לאחר מכן, עליך להסביר מדוע המשתתף שמח להיפגש, לדוגמה: "ממש התגעגעתי אליך, לפגישות איתך, לחום שלך. מסתבר שכבר התרגלתי אליהם וצריך את תמיכתכם.

פְּסִיכוֹלוֹג: ובכן, עכשיו נפגשנו וגילינו מה כולם אוהבים. ועכשיו נעבור לתרגיל אחר.

המשחק "מחמאות, או תגיד לי שאני טוב"

תנאי המשחק הם כדלקמן. כל משתתף שיש לו את הכדור חייב להגיד מחמאה למי שהוא זורק אותו.

פְּסִיכוֹלוֹג: כל הכבוד, ובשבילך יש עוד משימה אחת קטנה. וככה זה נקרא.

תרגיל "קח ועבור"

המשחק מקדם: פיתוח דמיון; פיתוח תקשורת לא מילולית.

זמן משחק: 5-10 דקות.

תיאור המשחק.

המשתתפים יושבים במעגל ומעבירים זה לזה חפצים דמיוניים, ונותנים להם שמות. לדוגמה, משתתף אחד מתייחס אַחֵר: "סשה, בבקשה תעביר לסווטה מזוודה כבדה". סשה בקושי מרים אותו מהרצפה, מדגים כמה הוא כבד ומעביר אותו לסווטה. סווטה פונה למשתתף הבא, מבקשת ממנו להעביר חפץ אחר. השחקן, באמצעות הבעות פנים ומחוות, מעביר את הפריט הזה הלאה וכו'.

פְּסִיכוֹלוֹג: זה הסוף שלנו הַדְרָכָה. בזמן הזה שיחקנו איתך וכמובן שהיינו עייפים. בואו נעשה הפסקה ונפנטז. וזה יעזור לנו

"עוף גבוה לשמיים". (טקסט הרפיה).

פְּסִיכוֹלוֹג: איך אתה מרגיש אחרי טקסט ההרפיה "עוף גבוה לשמיים"מי הצליח לדמיין את מה שקראתי? מה בדיוק?

הִשׁתַקְפוּת.

"מתנות מסביב"

"איחולים"

הוראה: חברי הקבוצה מביעים את רצונם זה לזה להיום. זה צריך להיות קצר, רצוי מילה אחת. אתה עומד ליד האדם שאליו אתה מפנה את המשאלה, ובמקביל מבטא אותה. מי שאליו נמסרה המשאלה ממשיך את השרביט.

פְּסִיכוֹלוֹג: תודה על מצב הרוח הטוב שנתתם אחד לשני, שהפגנתם כבוד והגעתם אליו הַדְרָכָהאני מאחל לך בריאות טובה והצלחה בכל מעשיך. הֱיה שלום!.

פרסומים קשורים:

הדרכה - המשחק "לכידות צוות ההוראה" מטרה כללית: להגיע ליחסים בין אישיים טובים (הספציפיים של פורמלי ולא פורמלי.

על פי הסטטיסטיקה, מספר האנשים שקיבלו נכות ברוסיה הוא 2 מיליון 800 אלף איש. מדובר ב-9.2% מכלל אוכלוסיית המדינה. לצערי, מדי שנה יש יותר ויותר אנשים עם מוגבלות בארץ. נכון להיום, מוקדשת תשומת לב מיוחדת לתמיכה חברתית באנשים עם מוגבלות, נפתחים מרכזי שיקום חדשים ומוצגות דרכים חדשניות לעבודה עם קטגוריה זו של אנשים. עם זאת, כרגע אין תיאור מפורט של הפרט של עבודה פסיכולוגית במרכזי שיקום.

תכנית ההכשרה החברתית-פסיכולוגית, שפותחה עבור אנשים עם מוגבלות במרכז שיקומי, מייצגת את חוויית השירות הפסיכולוגי במרכז להכשרה ושיקום נכים בסראטוב, שניתן ליישם במוסדות דומים נוספים. תכנית זו מציגה את הפרטים של העבודה עם אנשים עם מוגבלות, מתארת ​​את הרגעים הקשים של תקופת השיקום ומציגה את הפסיכוטכנולוגיות של עבודתו של פסיכולוג.

מטרות התכנית הן: תמיכה פסיכולוגית, הרחבת מעגל הקשרים החברתיים, הרמוניזציה של המצב הפסיכו-רגשי, פיתוח מיומנויות תקשורת, שליטה בטכניקות של ויסות עצמי ותמיכה עצמית, פיתוח מיומנויות הסתגלות, גיבוש של התנגדות ללחץ והתנהגות בטוחה, סוציאליזציה וכו'.

תוכנית זו כוללת את הדברים הבאים שיטות עבודה:ארומתרפיה, תרפיה במוזיקה, תרפיה בקולנוע, פסיכודרמה, תרפיה באגדות, פוטותרפיה, טיפול בהומור, פעילויות חינוכיות, פעילויות חוצות (רכיבה על סוסים, הליכה ביער, אימון בקרחת היער) ועוד ועוד.

בסיסי מַטָרָההפסיכולוגית אמורה להגדיל את פוטנציאל השיקום של הלקוח במסגרת תנאים ספציפיים מעוצבים היטב, מרחב מאורגן במיוחד המאפשר "לראות" את דרך השיקום הייחודית שלו, חיברות, צמיחה אישית על בסיס תכונות אישיות בריאותיות נשמרות.

תקופת השיקום היא ארבעה שבועות. אימונים מתקיימים פעמיים בשבוע בנושאים העיקריים הבאים: כיוונים:

שבוע - היכרות, הצגה עצמית.כל הלקוחות בשלב הראשון של הקבלה למרכז השיקומי עוברים אבחון פסיכודיאגנוסטי, שבו נחשפים בקשת הלקוח, המוטיבציה, מאפייני הספירה הרגשית-רצונית, רמת ההתפתחות של תהליכים קוגניטיביים, סוג העבודה הפסיכולוגית העיקרי נקבע, לקוחות מחולקים לקבוצות אימון, נקבעים מסלולי שיקום אישיים.

שבוע 2 - שליטה בטכניקות של ויסות עצמי, תמיכה עצמית, הגברת רמת ההתנגדות ללחץ.

שבוע 3 - שליטה במיומנויות של תקשורת אפקטיבית.

שבוע 4 - סיכום (ידע עצמי, התבוננות פנימית).

קשייםביצוע הדרכות פסיכולוגיות במרכז שיקומי הן, קוֹדֶם כֹּל, תוך מגבלת זמן. קורס השיקום מיועד לחודש ימים והביקור הבא במרכז מתאפשר רק לאחר חצי שנה.

בתנאי המרכז, ההכשרה מוצגת בצורה מעט שונה ביחס לתכניות המיועדות לאנשים ללא הגבלות גופניות (פיזיות) חמורות.

כל השיעורים מיועדים לשעה - שעה וחצי, הקשורה בהגבלות בריאותיות של לקוחות. בהקשר זה מוקדשת תשומת לב מיוחדת לפיתוח ובחירת החומר החזותי לכל שיעור (מצגות כיתתיות, סרטים או סרטי אנימציה וכו'). בתנאים אלו, בזהירות רבה, יש לשלב באימונים טכניקות המשפיעות על התהליכים העמוקים של האישיות, מכיוון. קיים סיכון שתהליך זה לא יושלם תוך פגישה אחת. עם זאת, זה לא אומר שניתן לנטוש אותם לחלוטין בעבודה קבוצתית, כי. ניתן לפתור מספר משימות שנקבעו על ידי המשתתפים בעצמם רק כאשר עובדים בקבוצה על גבול הסיכון המוסרי. הגבלות קשורות רק לכישוריו ולניסיון של פסיכולוג...

שְׁנִיָההקושי טמון בהבחנה בין הגישה ללקוחות שקיבלו נכות בפעם הראשונה לבין לקוחות עם מוגבלות מילדות.

שְׁלִישִׁימורכבות - הספציפיות של המחלה (רמת ההתפתחות של תהליכים קוגניטיביים, מידת הפגיעה בתפקוד המוטורי והדיבור של הגוף, התחום הרגשי-רצוני וכו'), המשפיעה על בחירת הטכניקות הפסיכולוגיות והבחירה. של כיוון השיקום הפסיכולוגי בכלל.

רביעימורכבות - רמה שונה של מוטיבציה, בקשות ומטרות של לקוחות, מידת הנכונות שלהם לעבוד על אישיותם.

הקריטריונים העיקריים הנלקחים בחשבון בעת ​​יצירת קבוצות אימון הם: בקשת הלקוח, המוטיבציה והעניין, רמת ההתפתחות של תהליכים קוגניטיביים, תכונות של הספירה הרגשית-רצונית, עומק הדיבור, השמיעה ולקות הראייה.

מסקנות

לתמיכה פסיכולוגית במרכז שיקומי יש מאפיינים וקשיים משלה. תוכנית האימונים צריכה להיות ויזואלית, יעילה, להיות ממוקדת, אך לא ארוכה בזמן. המטרה העיקרית של התמיכה הפסיכולוגית היא הגדלת פוטנציאל השיקום של הלקוח.